Щодо ситуації з курсом гривні

Аналіз показників обігу облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) станом на початок року та на 27 вересня

Мене все ж таки попросили пояснити, що демонструють показники обігу ОВДП станом на початок року та на 27 вересня.

Отже, давайте спробуємо розібратись. Спочатку подивимось на дані першої колонки, які демонструють політику управління держборгом з боку Мінфіну.

Так, у порівнянні з початком року Мінфін наростив загальну заборгованість по ОВДП на 63 млрд 283 млн грн. При цьому розмір заборгованості по ОВДП, номінованих у гривні, збільшився на 85 млрд 530 млн. грн. Натомість ОВДП у іноземній валюті скоротились на 23 млрд 267 млн грн. Про що це говорить? 

При стабільному курсі гривні до іноземних валют, не кажучи про зміцнення гривні, витрати на обслуговування держборгу суттєво збільшаться.

Бо процентна ставка по ОВДП в іноземних валютах складає 6-7% річних, а по гривні 16-18% річних. Таке заміщення держборгу в іноземній валюті на національну валюту Мінфін може робити, якщо виходить з того, що у подальшому курс гривні має знизиться щонайменше на 15-20%. Тільки в такому випадку його дії можна вважати виправданими. Але керівництво Нацбанку робитиме все, щоби цього не допустити. Бо попри всі красиві розмови про таргетування інфляції там чудово розуміють, що при переважно сировинній структурі економіки суттєве зниження курсу гривні неминуче призведе до стрибка інфляції. І тоді надувати щоки та розповідати про монетарні методи поступового зниження темпів інфляції буде важко.  Зрозуміло, що пані Маркарова платить проценти по ОВДП не з власної, а з державної кишені, тому може собі дозволити не дуже турбуватись про нарощування витрат на обслуговуванню держборгу. Але от громадянам є сенс задуматись. Бо, як варто нагадати, в держбюджеті знаходяться гроші громадян. Інших там коштів немає. І саме їхніми коштами розпоряджаються урядовці.

Тепер подивимось на те, як розподілений загальний обсяг ОВДП.Нацбанк скоротив свій портфель ОВДП на 11 млрд 034 млн грн. Це вказує, що, Нацбанк зміг на цю суму зменшити обсяг емітованих ним гривень. Принаймні, ці дані повністю спростовують заяви деяких некомпетентних дурнів з політичного середовища про те, що Нацбанк емітує гривню та фінансує діяльність уряду. Насправді, все з точністю до навпаки. 

Комерційні банки теж скоротили обсяг ОВДП у своїх портфелях активів — на 26 млрд 801 млн грн. При цьому обсяг ОВДП у гривнях в їх портфелях навіть трохи збільшився — на 753 млн грн. Але при цьому обсяг ОВДП в іноземних валютах зменшився на 27 млрд 554 млн грн. Причина цього банальна. Уряд протягом цього року погашав раніше випущені в обіг ОВДП в іноземних валютах, але нових не емітував, хоча банки для забезпечення збалансованості свої портфелів активів в них були зацікавлені. І готові були їх купувати з дохідністю нижчою ніж уряд пропонував цього року по євробондах (облігації в іноземній валюті, емітовані для розміщення на зовнішніх фінансових ринках).  Знову ж таки наголошую, що такі дії Мінфіну мають сенс лише за умови очікуваного зниження курсу гривні на 15-20% в проміжку наступних 365-730 днів. Або на цьому хтось заробляє з можновладців чи має інші приховані наміри, які суперечать державним інтересам. Але це вже зовсім інша історія. 

А тепер подивимось, хто скупав наші ОВДП, номіновані в гривні, з абсурдно високою дохідністю. Це були нерезиденти. З даних в останній колонці можна побачити, що у порівнянні з початком року вони наростили обсяг своїх портфелів ОВДП у гривнях на 91 млрд 438 млн грн. Тобто вони заводили в Україну іноземну валюту, продавали її на внутрішньому ринку, і потім купували ОВДП у грн. Саме це призвело до значного зміцнення курсу гривні до іноземних валют.  У чому причина такої аномальної ситуації та які потенційні ризики для стабільності гривні та фінансової системи країни? Причина такого суттєвого нарощування обсягу ОВДП в гривнях, які купують нерезиденти, пов"язана з абсурдною, доктринерською процентною політикою Нацбанку, яка призвела до того, що підприємства промисловості, агросектору, транспорту та будівництва змушені повністю відмовлятись від кредитів в гривнях. І така ситуація триває вже п"ятий рік поспіль, не дозволяючи реальному сектору нарощувати обсяг виробництва. Саме це обмежує пришвидшення темпів зростання української економіки. Про що мені доводилось вже безліч раз писати. До речі, можу нагадати, що ще у 2016 році писав, що саме монетарна політика Нацбанку, а не помилки Порошенка, поховає його сподівання на переобрання на посаду Президента України. Продукована Нацбанком політика надвисоких процентних ставок змушує уряд орієнтуватись на облікову ставку НБУ, як базовий рівень дохідності по ОВДП, номінованих в гривні. Негативи такої політики Нацбанку та Мінфіну пов"язані з двома основними факторами. Якщо іноземну валюту в країну заводять інвестори для довгострокових інвестицій, тоді ризики швидкого виведення іноземної валюти з країну зовсім незначні. І суттєвого тиску на курс гривні бути майже не може. Зовсім інша ситуація виникає, коли іноземна валюта заведена фінансовими спекулянтами для придбання ОВДП. В разі будь-якої дестабілізації на зовнішніх чи внутрішньому ринку вони почнуть навіть зі значним дисконтом продавати ОВДП та купувати іноземну валюту для подальшого виведення з країни. Враховуючи, що таких облігацій придбано на суму більшу за 3,5 млрд доларів, тиск на курс гривні може бути дуже суттєвим. Причому скуповувати ці ОВДП зможе фактично лише Нацбанк, якому до того ж доведеться продавати іноземну валюту з власних резервів. Крім того, панічне виведення коштів нерезидентами неминуче породить тиск на курс гривні з боку українського бізнесу та населення. Вони теж почнуть скуповувати іноземну валюту. Але крім неминучого обвалу курсу гривні при таких обставинах, виникає ще одна проблема. Вже для уряду.

На ринку знаходитиметься дуже великий обсяг ОВДП з дохідністю значно вище номінальної. Тобто вийти на внутрішній ринок запозичень Мінфін потім ще довго не зможе. Але потреба у фінансуванні дефіциту держбюджету та виконанні боргових зобов"язань потребуватиме оголошення дефолту або емісію гривні Нацбанком. І перший, і другий варіант провокуватиме новий обвал курс гривні. 

Правда є ще один варіант. Пов"язаний він з продажем державних земель у дуже значних обсягах нерезидентам. Що у свою чергу неминуче призводитиме до зниження її вартості. Хоча такі дії команди Зе можуть спровокувати соціально-політичний вибух, який поховає не тільки їх, але і українську державність.

Борис Кушнірук