Або держава зупинить КСУ, або КСУ зупинить державу

Фото: Конституційний Суд України
Фото: Конституційний Суд України

Розповім вам одну особисту історію.

Протягом тривалого часу я займався викриттям корупції одного високопоставленого поліцейського — заступника слідчого главку Нацполіції Шевцова, сім‘я якого зненацька набула право власності на 600 квадратів елітної комерційної нерухомості на вул. Шота Руставелі в центрі столиці. Я з‘ясував, що ця нерухомість проходила по кримінальному провадженню, яке розслідувало управління Шевцова, а той факт, що він приховав це майно від декларування, був зайвим свідченням умислу.

Результатами моєї діяльності зацікавилось НАБУ і відкрило стосовно Шевцова кримінальне провадження за декларування недостовірної інформації. Але нещодавно детективи Бюро замість оголошення підозри вимушено закрили провадження, тому що наш КСУ, рятуючи себе від кримінальної відповідальності, вбив декларування як основну складову державної антикорупційної політики. Разом з собою судді КСУ врятували від відповідальності  безліч корупціонерів, у т.ч. названого вище Шевцова, і тепер я вимушений доганяти його майже з нульової точки.

Таких ситуацій — сотні, а головне — не існує жодної гарантії від ще одного антикорупційного демаршу КСУ в майбутньому. Тому питання відновлення декларування — це лише верхівка айсбергу, а значить потрібно вирішувати проблему комплексно.

Просто повернути кримінальну відповідальність для «шевцових», які підлягали їй до рішення КСУ, вже неможливо, адже суд скасував її, визнавши неконституційною. І попри те, що навіть Венеціанська комісія визнала, що судді КС прийняли необгрунтоване рішення з порушенням процедури та за умов конфлікту інтересів, це рішення не можна скасувати,  адже воно є остаточним та не підлягає оскарженню.

В ідеальній державі такі судді давно пішли у добровільну відставку, але це в ідеальній. Нашим суддям позбутися мантій не дозволяє як відсутність совісті, так і політично-бізнесові конгломерати, на які вони працюють.

Очевидно, що парламент відновить відповідальність за недостовірне декларування, але, знову ж таки, всі, хто скоїв злочин до рішення КС, її уникнуть. Але це рішення парламенту не вирішує проблему суддів, які, захищаючи своє майно, знищили загальнодержавну систему, і не убезпечує нас від їхнього свавілля в подальшому.

Говорячи простіше, або держава зупинить цей склад КСУ, або він зупинить державу.