Комiк Свят Загайкевич: стендап — це в першу чергу свобода думки, частиною якої є i вибiр мови виступу

Комiк Свят Загайкевич: стендап — це в першу чергу свобода думки, частиною якої є i вибiр мови виступу

Вiн вважає, що навiть якщо комік виступає російською, але говорить про українські реалії, то він робить український стендап.

У новому випуску програми «Антиподи» на телеканалі «Ісландія» стендап-комiк та органiзатор «Підпільного Стендапу» Свят Загайкевич розповiв про український стендап, бiзнес на гуморi та своє ставлення до стендапу російською мовою.

Підпільний стендап — це бізнес чи тусовка? 

І те, і інше. Одне іншому не заважає. 

Навіщо вам колектив? Я просто чому питаю, тому що з моєї точки зору колектив це… завжди мене напружують вони. Я от колективізм такий свідомий взагалі девіацією вважаю, є умови, за яких люди зобов’язані просто об’єднатися в колективи, але от щоб добровільно, щоб на рівному місці…

У нас, чесно кажучи, такий колектив. Дуже багато зобов’язань не навішуємо на людей. Це більше такий лейбл, який не залишає людей без якоїсь свободи творчої. Просто намагається допомагати працювати з великою кількістю коміків. Наших ресурсів достатньо на таку кількість коміків.

Взагалі хотілося б працювати ще з більшою кількістю коміків. Навіть от зараз ти дивишся і хотілося б ще більше робити вечірок, ще більше коміків, частіше їх запрошувати. 

Ви робите 250. Куди частіше. 

Це в рік ти маєш на увазі? 

Я мав на увазі те, що написано на офіційному сайті. 

А, ну да. Колись ще був рік і десь 400 вечірок було за рік. Ну це я і плюс ще там філіал, там дядя Женя, котрий також робить вечірки. Ну є закон діалектики, що кількість переходить в якість. Так український стендап і почався.

У 2015 році?

Підпільний стендап, так. Ще до цього я виступав сам у Шабанова. 

Так, це я бачив. А в 2015 році хто батьки-засновники були? Хто зібрався спочатку? 

Там була така двіжуха, що я почав робити свій «підпільний стендап». 

Я на них був, так. В різних клубах, я вже не пам"ятаю, здається, це було в «Під асфальтом пляж», якось так. 

Ну це 2016, може, рік, 2017. Вже рік чи два пройшло. Перший рік ми взагалі виступали в таких хабах, як типу підпільна квартира, в котрій якась напівкальянна, напівігрова, напівхаб, і от там почали виступати. Потім якийсь гараж підпільний. І потім вже вийшли на якісь клуби, бари і так далі.

І саме перше почалось з того, що я почав робити оцей свій підпільний стендап у цих от стрьомних місцях. Це типу там Ліпко, Тимошенко, Дєрзкая, Шатайло, вони всі теж об’єднались в якусь штуку. І вони там робили якусь одну вечірку на місяць, а я вже робив там дві на тиждень, мабуть, чи кожен тиждень.

Ну і в якийсь момент так вийшло, що «Підпільний стендап» поглинув «Стендап тайм». І всі коміки почали вже зі мною співпрацювати.

Я знаю, що мені закинуть феміністки: що в мене третій стендап-комік — чоловік. 

Точно, є така проблема. От ми відкрили оцей свій «Підпільний стендап-клуб», я повісив фотографії легендарних коміків і до мене прийшли і кажуть: «так, Свят, чому ні однієї жінки немає». Ну я повісив Сару Сільверман. Я так ще думаю, слава Богу, що в мене є Річар Праєт, а то ще б сказали, що чорних немає. 

Ну а Шатайло?

Ні, Шатайла щось не повісили. 

Ну сподіваюсь, що і не повісять. Бо він обіцяв нове шоу якраз. 

Ну, з тих коміків, які сучасні, я повісив, ну там не багато було місця, здається, сім слотів коміків, і я так щось вибрав сучасного коміка Бо Бермана. І Бо Бернем якраз молодий комік, і він висить у нас ближче за всіх до сцени. І я таки, ну що, як я люблю казати, є**ть концептуально, то це мається на увазі, що от висить Бо Бернем, а наступний комік це вже той, що на сцені. 

Ти переглянув його пандемічний карантинний інсайт? Він, здається, так називається.

Буду відвертий, я не додивився до кінця.

Чому?

Не знаю. Просто щось не вистачило уваги. Я взагалі не дуже полюбляю дивитися стендапи. Я просто настільки багато бачу стендапів наживо, настільки багато передивляюсь того стендапу, котрий ми самі випускаємо, що дивитися ще якісь стендапи — це вже інтоксикація.

Я кажу, щоб коміки на мене не ображались, що я не додивився Бо Бернема, що, мабуть, я єдина людина з коміків, яка не додивилась Бо Бернема. 

Я думаю, Бо Бернем точно не образиться. Скажи, з комерційної точки зору це вигідна історія для вас? 

Ну в перспективі так. Зараз, ну так, середньо вигідно. 

Ну ви заробляєте? Це все, чим ти займаєшся?

В принципі так. Ну ще веду буває якісь там корпоративи як ведучий або десь знімаюсь в рекламі. Але все одно десь 80%, мабуть, моєї зайнятості — це підпільний стендап.

Що потрібно коміку зробити, щоб стати резидентом підпільного стендапу? Ну скажімо, там є якийсь чувак десь там у Дружківці або в Шепетівці. 

Блін, не знаю. Приїхати в Київ, навести тут шороху, щоб всі сказали, що це супер крутий комік. 

А як він наведе, якщо у нього там нічого немає, тільки талант. І то не факт. 

Я сам задаюсь часто цим питанням. 

Ну можливо, ви мусите за логікою лейбла віддивлятися, вибирати, брати під своє крило. 

Ну я в принципі так і роблю. Я завжди тримаю руку на пульсі. Я входжу в іншi стендап-клуби. Нe і взагалі стараюсь не замикатися тільки на своєму підпільному стендапі. Я ходжу на якісь там відкриті мікрофони або сам іноді проводжу відкритий мікрофон, щоб подивитись на якихось молодих нових коміків. 

І хто таким чином у вас з’явився?

Коломієць, Кочегура, от вони всі пройшли спочатку відкриті мікрофони, потім вечірки у дяді Жені. Дядя Женя — це наш такий філіал. Це така початкова ліга. І потім я їх вже беру на наші вечірки. От Чирков так само. Він приїхав до нас. Він в Сумах робив стендап. Потім приїхав вже в Київ і ми одразу його забрали в свою двіжуху. 

Які зобов’язання у коміка перед підпільним стендапом?

Смішно виступати. 

Ні, ну я маю на увазі там частку віддає від свого прибутку. У вас є взагалі якийсь общак? 

Ну, гроші діляться між мною, коміками і якась частка йде в общак. 

А які пропорції чи це комерційна таємниця?

Хай буде комерційна таємниця. Всі коміки і так знають всі ці комерційні таємниці. 

Чому український стендап не такий популярний, як російський? От дивись, навіть якщо російськомовний український стендап, вони ж не мають все одно такої кількості переглядів, хоча виступають російською мовою, якою там виступають, умовно кажучи, резиденти якихось інтернет-проектів? Чому так?

Я думаю, що є декілька причин. Перше: це те, що вони раніше стартанули. Ми взагалі кажемо про де вони популярні, взагалі чи в нас? 

Перегляди, бабло і таке інше. 

Перегляди і бабло. Ну це в першу чергу так. Тому що вони раніше стартанули. Тому що Росія набагато більша, просто от за об’ємами цих переглядів. 

Але українські коміки, які говорять російською, їх же можна на YouTube дивитися і на Камчатці. 

Можна, але як людина з Камчатки знайде цього коміка, якщо перед ним ще отакий шар коміків з Іркутська, з Єкатеринбурга, там їх хєрова туча.

Коротше, це маркетинг?

Так, а маркетинг краще, тому що фінансування є. Цю тему ви обговорювали колись зі Щегелем. Я так само думаю. 

Ти ж не просто комік, наскільки я розумію, ще й менеджер в певному сенсі цього слова. Я хочу, щоб україномовний контент, от що ми в принципі робимо, налаштовуємо український дискурс. Україномовний, це дуже важливо.

Не такий, який створюють на Суспільному телебаченні, я не хочу нікого образити, хоча по**й насправді. І відповідно я хочу, щоб україномовний стендап або принаймні український стендап, щоб він міг конкурувати і з російськими і з білоруськими і з казахськими. Б**ха, у нас казахи взагалі зараз корифеї гумору.

Рано чи пізно все буде. Просто треба час і, мабуть, гроші. Тема з фінансуванням «Газпромом» ТНТ, мені здається, вирішує. 

Навіщо Україні російськомовні коміки? Не громадяни Росії, а російськомовні коміки-українці.

Я думаю, щоб показати, що в нас все таки є якась свобода вибору. Я ніяк не цькую жодного коміка, який виступає російською, тому що це має прийти саме до цих коміків. Тому що через ці всі цькування і я не переходив на українську. Тільки через те, що оця хвиля людей, котрі тобі пишуть «чого не українською», «все, русня».

І оця вся хєрня, вона тебе якраз і зупиняє переходити на українську. Оце негативне все поле. Ти такий «б**ть, це якісь й***уті нацики, я не хочу з ними мати нічого».

Це якась логіка мешканця Донбасу. 

Я не знаю, яка логіка в мешканців Донбасу.

Я тобі кажу. От така. 

Можливо. Я думаю, хай будуть російськомовні коміки. Якщо вони дуже смішні і вони все одно про якісь українські реалії жартують, то чого їх заставляти переходити на українську. 

Але вони все одно звужують таким чином україномовний дискурс, скажімо, в сфері стендапу? Тобто вони не роблять україномовний стендап популярнішим від цього. 

Так, але вони роблять все одно український стендап. 

Стоп. Давай так. Гоголь — це російський письменник чи український? 

Український.

Чому? 

Ну він писав більше наче про українські якісь речі, мені здається.

Не факт. У нього були різні періоди. 

А що, загалом вважається, що російський? 

Це дуже спірне питання. Є жанр, от скажімо російська література, і він в цьому жанрі працював. Прописка у нього відповідно була колись українська, потім вже з листів бачимо, як він власне ставився до фактично нас. Звісно, що це імперська травма, меншовартість і таке інше.

Ми це переживаємо і зараз, але є люди, які знаходять в собі силу на це плюнути і сказати «я можу україномовний дискурс створювати». Який буде не гірший, буде кращий, ніж російськомовний. А є люди, які вважають, що «мне так удобней, какая разница».

От навіть звертаючись до людей, які є ультрапатріотами у нас там в Facebook. І от найзавзятіші патріоти, вони ж російськомовні. Ну типу ці фейбучні патріоти, вони російськомовні. Оці всі дебільні покручі там, «русобандера» і таке інше оце все. Це серйозне питання я тобі ставлю.

Добре. Як тоді відповісти потрібно на це питання? Навіщо нам російськомовні коміки? Для того, щоб рано чи пізно вони перейшли на українську.

Ну, нормально. 

Як ти вважаєш, що визначає український стендап? Який сенс ми закладаємо в слово «український стендап»? Це те, якою мовою він розказаний чи написаний, чи те, яка людина його розказує?

Я думаю, все дуже просто. Українська література — це література якою мовою? 

Українською.

Український стендап відповідно. 

Все одно, я просто думаю, що якщо комік виступає російською, але говорить він про українські реалії, котрі російські люди не зрозуміють, то він робить український стендап.

Тобто у нас Володимир Соловйов — український стендапер? Анатолій Шарій — український журналіст? Олег Царьов — український політик, б**ть? 

Блін, ти прикольно перескакуєш з теми. 

Я не перескакую, це ж елементарні паралелі, навіть не пересмикую. Добре, я трохи пересмикнув у випадку з Соловйовим, але що стосується Шарія, який номінально має українське громадянство. Я просто не розумію, навіщо це?

Тобто в побуті жодних питань. Я не можу заборонити там вірменам спілкуватися вірменською і навпаки це дуже добре, що вони бережуть там свої якісь традиції. Я взагалі вважаю, що оці рутси вони мають бути у кожного. У мене у самого, у мене батьки російськомовні. Тому отак.

А у вас все одно, хочете ви цього чи не хочете, ви феномен, ви несете все одно певну місію у формуванні нового простору. І ви формуєте оцей простір української стендап-комедії. Це дуже важливо. Це дуже впливова сфера. І я не розумію поблажливості, з якою ви сприймаєте російську мову в цій сфері.

Знову ж таки, це дискусія, ми з тобою дискутуємо. Я не наполягаю. Якщо ти мене переконаєш у зворотньому. 

В мене немає ніякої цілі переконувати. Я маю на увазі, що стендап — це в першу чергу все-таки свобода. Свобода якоїсь думки. І оце, якою мовою виступати, це теж частина цієї свободи. 

Так можуть сказати музиканти, а нам квоти ввели. Ми не можемо російською заспівати. 

Ну, може, і українським комікам колись введуть квоти, я не знаю. Час покаже. 

Ти це підтримуєш чи ні?

Підтримую. 

А є у вашому «підпільному стендапі» мовна політика взагалі? Чи до вас приходить людина і вона якою мовою хоче, тією і виступає?

Так, якою мовою хоче, такою і виступає. Але є типу окремі шоу, от там ми робимо україномовне шоу. 

Але я бачу, що кількість людей, які виступають українською або переходять свідомо, вона збільшується. Чим це обумовлено? 

Не знаю. Можливо, просто коміки якось усвідомлюють самі. 

Це стає вигідно чи це з якихось патріотичних міркувань? 

Це, я думаю, особисте питання до кожного коміка. Для одних це якесь усвідомлення, що краще виступати українською, для когось це просто, може, він бачить на це попит і тому виступає українською.

$readalso[$i]->imageAlt
НОВОСТИ

Северная Корея запустила баллистическую ракету на рекордное за пять лет расстояние

$readalso[$i]->imageAlt
НОВОСТИ

Ирландские рыбаки вынудили РФ перенести морские военные учения

$readalso[$i]->imageAlt
РАЗБОР ПОЛЕТОВ

Cанкции США на случай вторжения в Украину могут полностью разрушить экономику РФ, — NYT

$readalso[$i]->imageAlt
НОВОСТИ

Энергоатом впервые запустил одновременно все 15 энергоблоков АЭС

$readalso[$i]->imageAlt
ИНТЕРВЬЮ

Iсторик Олександр Алфьоров: Ярослав Мудрий очiкував пришестя Христа

$readalso[$i]->imageAlt
РАЗБОР ПОЛЕТОВ

Трехсторонний союз Великобритания-Украина-Польша. Как это будет и что даст

$readalso[$i]->imageAlt
НОВОСТИ

Toyota разрабатывает пассажирский луноход с роботизированной рукой

НОВОСТИ

Во Львовской области перевернулся автобус, пострадали 14 человек

РАЗБОР ПОЛЕТОВ

Сразу два украинских фильма победили на международном кинофестивале Sundance в США

$readalso[$i]->imageAlt
НОВОСТИ

У президента Чехии уничтожили секретный документ о причастности РФ к взрывам оружейных складов во Врбетице

$readalso[$i]->imageAlt
РАЗБОР ПОЛЕТОВ

Американские СМИ сообщают о «напряжении» между США и Украиной, а немецкий Spiegel обратился к властям Германии с призывом разблокировать продажу оружия в Украину