Кризовий менеджер Максим Бахматов: якщо Зеленському запропонують $10 млрд або успішну країну, він обере успішну країну

Кризовий менеджер Максим Бахматов: якщо Зеленському запропонують $10 млрд або успішну країну, він обере успішну країну

Він вважає, що непрофесійний президент краще, ніж досвідчений «комерс», тому що останній завжди вибирає гроші.

У новому випуску програми «Антиподи» на телеканалі «Ісландія» керівник Офісу Трансформації та кризовий менеджер Максим Бахматов розповів про поточний стан столиці України, розвиток і крах українського Comedy Club і своє ставлення до президента Володимира Зеленського.

Охарактеризуйте будь ласка стан столиці, в якому вона перебуває сьогодні, одним, максимум двома словами.

Срака. Найгірше місце, третє в Європі по заторам, 174 місце по екології. Можна назвати п’ять проблем на рівні Чорнобиль, що ж в Києві, але про це ніхто не задумується, бо це повільні. Після Чорнобилю стало страшно, дуже небезпечно, і смерть за півтори години, а тут так воно розвивається, наприклад завод Радикал. 

Давайте так, ви сказали «срака». В слові срака п’ять літер і п’ять проблем, ви сказали, рівня Чорнобиля. Давайте цю «сраку» розшифруємо. Номер один.

Затори. Номер один — це наш час, наші гроші, екологія, дискомфорт життя, відсутність можливості планувати щось, це колапс. На сьогодні швидкість руху 17 кілометрів на годину, середня. Саме цинічне, що до того, як я прийшов займатися цією проблемою, коли два роки тому, ніхто навіть не розумів її об’єму.

Тобто я запросив міжнародну компанію, вона міряє трафік по всьому світу, вона почала вимірювати цю проблематику разом і іншими показниками в Києві і з’ясувалося, що срака у нас чітко вимірювана. 

Я вперше чую, що є такий показник, який вимірює швидкість трафіку. 17 кілометрів? 

На сьогодні середня швидкість пересування в Києві — 17 кілометрів. 

І є тенденція, що воно якось все уповільнюється?

Так, ми падаємо, і через два роки це може бути, наприклад, 11 кілометрів. А потім вже пішки буде швидше. Я не жартую, це не жарт абсолютно. Зараз я живу на Позняках, і коли закрили дві полоси Південного мосту, я їжджу на роботу час сорок. Це не в годину пік, це пів десята, десята.

В який район Києва?

Я їжджу на Тарасівську. Треба пам’ятати, що Південний міст — це 90% всього транзиту, всієї країни з лівого берега на правий, з правого на лівий. Найближче місто Кременчук або Черкаси, ніхто не хоче туди їхати, всі їдуть на Київ. Весь транзит, всі фури, вся фігня їде туди.

Одне питання — лівий–правий берег, друге питання — центр міста. Центр міста побудований ще за часів Русі Київської. І ніхто не буде його перебудовувати. І неможливо його перебудувати. Всі ті історії фантасмагоричні, про гіперлупи, тунелі, це все три, п’ять, десять мільярдів доларів. Немає таких грошей. Ніхто не дасть такі гроші, забудьте про це, ви не можете собі це дозволити.

Отже, ми можемо тільки зупиняти трафік, фізично. Пересаджувати людей на альтернативні засоби пересування. Якщо ми поміряємо червону гілку метро, ми зрозуміємо, що вона вже перевантажена. Тобто вона вже не в змозі це перевозити і більше не буде. А якщо ми хочемо побудувати нові станції метро, ми маємо пам’ятати, що нова станція метро, то це 100 мільйонів доларів, одна.

І в нас немає грошей на ці станції метро. За вісім років не побудована жодна, саме тому, що тупо немає грошей побудувати. Отже, ми маємо думати, що буде за 5, за 10, 15 років, з урахуванням того, що до міста Києва прибувають ще і ще люди. І ми маємо давати альтернативу якусь. Такі альтернативи є, вони пропонуються Світовим Банком, німецькими партнерами, китайськими. Тобто люди все це переживали.

Сто років тому в Чикаго вже було легке метро, бо вони вже порахували, в них нема грошей, але до того вони написали план, інвестори скинулись, написали план розвитку Чикаго на сто років, і на сьогоднішній день він виконаний на 80%. Друге. Бортницька станція аерації. Всі какулі міста Києва пливуть туди.

На сьогодні вона зношена на 90%, і якщо щось станеться, то приблизно від 50% до 80% України це відчує. По Дніпру вниз. Бо всі какулі Києва попливуть по Дніпру вниз. А там Дніпро, Запоріжжя, Черкаси, Кременчук, Каховка. І все це буде там, буде забруднене. Екологічна катастрофа буде такого рівня, що мало не покажеться всім.

П’ять років виділені гроші, мільярд доларів на реконструкцію цієї станції. Це спец кредит від Японського уряду. Він допомагає країнам, що потерпають, наша підходить. Кредит на сорок років під один чи два відсотки, тобто це взагалі безкоштовно. Просто зробіть. Але у нас дуже суворі вимоги. Чуваки, красти неможна, тендери суворі, ми контролюємо, інженери наші, бо ви дебіли, можете все вкрасти. 

Тобто ці гроші, вони зайшли? 

Ні, вони не зайшли, їх тримають і кажуть, пройдіть процедуру, прогарантуйте, приблизно 10 чи 15 відсотків повинна профінансувати або влада, або Київ. Мені кажуть, ви хоч щось маєте дати. Саме по цьому кредиту перебудували аеропорт Бориспіль.

Також Японський кредит, 500 мільйонів. Я спілкувався з інженером японським, він був дуже сумний, тому що він має виконувати всі нормативи українські і при тому контролювати, щоб не вкрали українські підрядники, і при тому він має гарантувати людям, які дали ці гроші, японському уряду, що все буде окей. І він був дуже сумний. Але реконструкція відбулася, і реально крутий аеропорт, реально існуючий. 

Тобто це вигідно нам?

Дуже вигідно. Для таких величезних інфраструктурних проектів це дуже вигідно. 

Ви працювали з Кличком тривалий час. Що не так з Кличком? 

Дивіться, я коли ще не працював на Кличка, я давав багато інтерв’ю. Мене питали, що там, як там Київ, як ви оцінюєте Кличка? Мені потім всі ці інтерв’ю тикали: як я можу працювати з Кличком, так його тіпа попускать? Я вважаю, Кличко — це така сіра стабільність для Києва. От як ці стіни. Але це такий потенціал… був, я можу казати вже. Був. Для Києва. Для країни — я не знаю, але для Києва точно був. 

В якому сенсі, поясніть. 

Цей бренд, який він уособлює, це позитивний відгук, що він несе, потенційно, як менеджер, простий менеджер, я розумію, що можна зробити мультиплікатор дуже великий з цим. І показати Україні і світу, як треба. Бо під нього підтягуються будь-які люди: інвестори, політики. Він очаровашка. Він чемпіон світу по боксу. Він політик, але це все не пов’язано з ефективністю, з менеджментом.

І плюс він не розуміє, як побудувати так команду, напевне, тому що він вийшов з такого виду спорту, де не потрібно будувати команду. Ти сам за себе. Ти або сильний і перемагаєш, або слабий. І в принципі пофіг, хто твій масажист, менеджер, фінансист, водій, немає різниці. Ти перемагаєш сам, і ти красавчик, або ні.

Тобто він органічно намагався щось зробити. Я вам сто відсотків даю, що він намагався це робити. Навіть мій приклад, це ж спроба. Я ж ні з ким не пов"язаний корупційно, точно я не сірий кардинал, людина Коломойського, я вам чесно кажу, що точно ні. 

Тобто для нього була завідомо непопулярна історія, яка не мала жодного зиску для нього?

Він пробував і намагався разом зі мною, ми вигадували цю історію, що його права рука, під праву краще не попадатися, всі ці історії. Але я не знав, а він, напевно, забув, чи не хотів сказати, що система без кардинальних змін і «хірургічних розстрілів», вона не може створювати щось краще. Щось гарне, щось про те, про що ми хочемо говорити з вами про Київ.

Тобто щось… так, вони роблять загалом, але ефективність, думаю, що в десятки раз менше, ніж має бути. Я мовчу про корупцію, бо корупція має бути доведена. Так, ми знаємо, крадуть, крадуть, крадуть. І багато крадуть, обшуків сто пройшло. Реально, сто обшуків. Сорок підозр, п"ятнадцять кримінальних справ. Це ніяк не пов’язано з ефективністю. Ефективність ти можеш збільшити в рази за один день.

Можеш звільняти рагулів, ти можеш призначати нормальних людей, ти можеш аналізувати їх діяльність, ти можеш міряти їхній KPI. Ти можеш загалом взнати, що потрібно місту, змусити їх приймати рішення тих чиновників, на тих 64 мільярда, тільки після того, як отримаєш дані, проаналізуєш ці дані, надаш їх експертам, експерти проаналізують, узгодиш з громадою, а після того приймеш рішення на мільярди гривень. А все відбувається навпаки.

Ти суб’єктивно приймаєш рішення, що тобі зробити: дорогу, садочок, немає різниці. І все це починає впливати на все, що відбувається зараз. Від трафіку до екології. І я зараз кажу про хард, а є ж ще й софт рішення. Якість освіти, якість медичного обслуговування, кількість смертей, кількість людей, що займаються спортом, а все це пов’язано з кількістю смертей, з витратами на медицину, екологію. Немає цього.

Кількість чиновників, кількість комунальних підприємств, які не потрібні зовсім. 90% ти можеш просто чікануть, і ви навіть не побачите різниці, вони були чи не були. Як для мене, як для киянина, як для акціонера міста Київ, для мене важливо, куди йдуть ці гроші, навіщо вони туди йдуть. Нахєра такий цирк? Півтори тисячі комунальних підприємств.

І ми все це проговорювали з паном Кличко. Він все це розумів, знав. І в момент, коли треба було приймати жорсткі рішення, реальні, наприклад, підозра Поворозніку, 125 тисяч доларів хабар в кабінеті, — на. Драка з поліцейським, інший зам, — на. В когось критична історія по здоров’ю, ще щось, ще щось. Все. Автоматично всіх замів нема.

Треба було сказати: окєй, перезапускаємо всю команду, заводимо нових, от вам Бахматов. Не хочете Бахматова, ось вам інший. Іди займайся політикою собі. Без проблем. Хочеш бути президентом, ти маєш показати офігєнне місто. Але не розказати про те, яке офігєнне місто, а показати на реальних кейсах.

Коли я зустрівся з операторами мобільного зв’язку, що не могли вісім років впровадити 4G. Я питаю, а вони говорять: ми не можемо. Кажуть, там якось все так побудовано, що тіпо це режимний об’єкт і тебе не пускають в метро, щоб ти там працював. Працювати там можна тільки півтори години в день.

А потім приходять люди, які кажуть: чувакі, а в нас вже є вся мережа. Купіть в нас за 20 мільйонів доларів. Кажуть, ми вже це зробили колись у 2002 році і купили мережу 2G. В тих самих людей. Тобто це не корупція, що ти крадеш гроші, ти просто не дозволяєш розвиватися місту. Я коли почав цим займатись і з три місяці ми включили першу станцію метро.

Ну, по-перше, я отримав дзвінки від всіх, ви навіть не уявляєте, від кого. Говорили: не лізь, не вийде, ми робили це три роки. Благо, що в мене були експерти від операторів Хуавей, і я запитую: це правда? Це п****ж (брехня). Ми все зробимо за три місяці, дайте нам можливість просто працювати. Все, за три місяці все включилося. 

А хто дзвонив? Якого рівня люди?

Колишні міністри, віце-прем’єри, колишні зами, але не Кличка, там і Попова. Ну всі разом. Всі, хто колись був в схемі. Я спілкувався з Кличком, говорив, Віталій Володимирович, зараз вам будуть дзвонити от хто-завгодно, якщо ми це не зробимо, буде скандал в тридцять п’ять разів більше. Він каже: все, окей. Зробиш? Я кажу, зроблю. І я розумію, що якщо це відбувається в столиці, по регіонах відбувається плюс–мінус таке саме. 

Але ви ж називали міста, в яких нібито щось інакше.

Інакше по ефективності керування.

Ну це залежить від команди.

Авжеж. 

Тобто це головний недолік Кличка, наскільки я зрозумів, це невміння сформувати команду?

Так. Ви можете подивитися, і навіть не пригадаєте, ну окрім Поворозніка, який був пійманий. Ви його взнали після того, як його спіймали на хабарі. До того ви навіть його не знали. Так, будувати команду і керувати ефективно, це окреме мистецтво. 

І Кличко, на жаль, не володіє ним?

Відчуття такі, що ні. І відчуття таке, що сформувати цю команду про Київ вже не вдасться, про України подивимось, тіпо є плани «Удару» йти в парламент, напевно, будуть плани Віталія Володимировича йти в президенти. Ну, я б не хотів це коментувати, тому що я не Віталій Володимирович. 

Зараз у Кличка клінч такий з офісом президента. Його нібито намагаються залишити лише на позиції мера, призначивши йому очільника КМДА, тобто на іншу посаду, яку він суміщає.

І такі йдуть наративи, що ми призначимо якраз ефективного менеджера, якогось чисто технократа. По-перше, наскільки це буде правильно, по-друге, я відразу питаю, наскільки це спотворить фактично вибір киян, який вони так чи інакше зробили, і третє, наскільки це ймовірно?

Коли хтось мені щось казав, що це неможливо в Києві, коли я займався якимось проектами, ми домовились з Віталієм Володимировичем, що ми будемо йти разом з ним, танцювати танець імпотентів на Майдані. Взявшись за руки, танцювати. Бо ми не можемо. Щось зараз не виходить у Київської влади. Зараз центральна влада намагається змінити щось, проводить обшуки і намагається показати, що все корупційне, все неефективне, всі козли, ми молодці. 

Але обшуками ж не поліпшиш якість повітря.

По-перше, я сподіваюсь, що там розуміють, що ця історія тільки в довгу. Ти не можеш за два тижні так раз і зробити. По-друге, якщо ти обісрешся і не дотиснеш до кінця, то обидва мають йти на Майдан танцювати танець імпотентів. Бо якщо так станеться, що всі люди Кличка і Кличко красавці і нікого не посадять в тюрму і всі молодці…

А їм просто не дали допрацювати, доробити всі благі справи.

Ну звичайно. Це так і станеться. І отже вибір киян, який би він не був. Значить киянам подобається стояти в заторах, пити брудну воду, дихати повітрям і таке інше. Я особисто, як менеджер, ще раз кажу, я вважаю, що треба кардинально змінювати ситуацію. Я вважаю, що центральна влада не може бути слабкою у столиці.

Я вважаю, що має бути кооперація між мером і центральною владою, бо всі інфраструктурні проекти, від Великої Окружної до будівлі мостів, вони неможливі без центральних грошей. Києвом користується вся країна. А раз вся країна, то нехай частина державних грошей вливається в Київ. 50% всіх авто в Києві — це не Київ.

Тобто коли був перший локдаун великий у березні минулого року. І коли просто вимкнули все. Київ поїхав, бо в системі залишилось не мільйон авто на добу, а шістсот тисяч. І я міг пересуватися по Києву за 20 хвилин, будь-де. Бо просто не їхали в Київ ні область, ніхто.

Якщо концептуально по ефективності, то треба допомагати пану Кличку незалежно працювати, добудовувати і таке інше. Чи треба поважати вибір киян? Так, треба поважати вибір киян. Як з цією дилемою працювати? По закону. Якщо буде прийнято новий закон і він буде легітимний і його визнає і Європа, і Венеціанська комісія. Треба слухати закон. 

З ким з резидентів Comedy Club ви підтримуєте дружні стосунки досі?

Нi з ким. 

Чому?

Ну це був кидок і зрада. Бо мені досі не віддали партнери гроші. Зараз вони співробітники «Газпром-медіа». Ключові співробітники. У нас була домовленість, у нас була юридична конструкція. А потім, коли «Газпром» почав поглинати всі Comedy і в Росії, і в Білорусі, і намагався це зробити в Україні, то з’ясувалося, що я не дуже потрібен. У мене була дуже велика доля, 30%. 

А ви працювали під російською франшизою? 

Я взяв можливість використовувати Comedy Club. Зробив Comedy Club UA з повністю українськими резидентами, платив зарплату Притулі і таке інше.

А хто вас кинув? 

Це був зговор, класичний. Путч. 

Всередині, серед резидентів? Тобто хтось з наших резидентів ліг під «Газпром-медіа»?

Вони захотіли незалежності, а отримали розвал продукту. 

Про яку суму йдеться? 

Мільйон доларів.

Тобто український Comedy Club розпався через мільйон доларів?

Ні. Вони думали, що вони заробляють більше. Мені винні мільйон доларів. 

А хто був лідером заколотників? 

Це були найближчі друзі. Там був Лірник і Молочний, напевно, і Притула. Багато людей цим займалися. А от конкретно хто дзвонили, точно казали: давайте позбудемось. Почався корпоративний конфлікт, ми домовились, що ми вийдемо з цього корпоративного конфлікту, виплативши долю, я вийшов з компанії, але потім не відбулося, що мало відбутися. В принципі, класично по-російськи. 

Але вас звинуватили, що ви нібито привласнили якісь гроші зароблені? 

Це все хєрня, це був наклеп. Саме для того я замовив аудит від Ernst & Young за $40 000, щоб показати, що гроші не вкрадені, і компанія вартує півтора мільйони — все чисто, прозоро, давайте гроші. Ось вам печатка аудиторської компанії, а не ваш п***ж (брехня). Але бажання це контролювати, так це відбулось.

Виходить так, що резиденти українського Comedy Club, яких ми дивились, любили, були налаштовані на співпрацю з «Газпром-медіа» і їх не влаштовувала ваша роль в цьому? Чи ваш відсоток?

Я думаю, що там було все разом. Це приблизно як «ЛНР» і «ДНР»: все буде краще, зараз «батя прийдьот, порядок наведьот», ця вся історія. Будете незалежні, будете всі гроші заробляти. 

А якою була ваша система зносин з російськими цими францизодєржатєлями?

Слухайте, це були досить близькі знайомі, друзі. Ми всі були КВНщиками.

Це йдеться про людей, хто там…?

Ну, Артур Джанибекян, Артем Саркісян і Гаспарян здається. А потім вже з’явився Мартіросян. Ну слухайте, привіт, привіт, як справи, ми зробимо таке-то таке-то, ось мої люди, ми чемпіони вищої ліги КВН України, от у нас такі бренди, ми таке от можемо, давайте разом.

Окей, окей, потиснули руки. Відкрили ООО. Ні, спочатку я дав свою компанію, свій офіс дав. Там ще щось було. Потім відкрив вже другу компанію. Проінвестували 30 тисяч, заробили 2,5 мільйонів доларів. 

І з тих пір ви ні з ким з них не спілкуєтесь?

Майже ні. 

Які стосунки у вас були тоді в рамках проекту з Притулою Сергієм? 

Робочі. Співробітники. Перший монолог йому написаний паном Лірником, «Як козаки» називався. Ми зрозуміли, що оцей концепт такого незалежного українського стендапу буде працювати, і я наголошував на тому, щоб половина контенту українського Comedy Club було українською мовою, на Інтері. Вперше за всю історію, коли хтось подумав про те, що контент має бути україномовним. 

А ви підтримуєте стосунки з російськими коміками? 

Ні. Я вийшов з проекту у 2007 році.

То може є якісь близькі зв’язки?

Дивіться, якщо я зустріну Писаренко, кварталовцев і таке інше, це буде, звичайно, теплі обійми, корефанські всі ці історії. Бо ми всі поважаємо один одного, знаємо один одного і таке інше. Це нікуди не дівається. А так щоб з днем народження вітати, ні.

Ви знайомі з Зеленським?

Так. 

Які у вас стосунки?

Ну колись були конкурентами, такими досить жорсткими. Вони намагалися зробити «Вечірній квартал», відкриватися також по всій країні. Ну дивіться, він грав в КВН, я грав в КВН. Вони стали чемпіонами у 2001 чи 2003, я став віце-чемпіоном у 2004 і чемпіоном в 2005.

Вони грали в вишці, дійшли до півфіналу, я грав у вишці в Росії, вилітав відразу, бо наш гумор не сприймався тоді повністю. Вони відкрили 95 квартал чи в 2004, чи в 2005 році, ми відкрили Comedy в 2006. Така партнерська, корефанська якась така історія, от така повага присутня.

Охарактеризуйте Зеленського. 

Якщо йому запропонують багато–багато грошей, наприклад $10 млрд, або успішну країну, він обере успішну країну. Тому що це людина, яка виросла на вигодовуванні свого его. Аплодисменти, вони вигодовують его величезне. Бажання бути крутим, подобатись, бути успішним, воно не контрольоване. Якщо йому запропонують круті проекти і бабло, він обере круті проекти, сто відсотків. 

Але це про его.

Так, це про его. І це дуже круто. Для країни зараз це дуже круто. Чи є він професіоналом? Ну, вчиться. Нехай вчиться. Це краще, ніж комерс. Сто відсотків. Бо комерсу якщо запропонувати гроші, він обере гроші.

$readalso[$i]->imageAlt
НОВОСТИ

Северная Корея запустила баллистическую ракету на рекордное за пять лет расстояние

$readalso[$i]->imageAlt
НОВОСТИ

Ирландские рыбаки вынудили РФ перенести морские военные учения

$readalso[$i]->imageAlt
РАЗБОР ПОЛЕТОВ

Cанкции США на случай вторжения в Украину могут полностью разрушить экономику РФ, — NYT

$readalso[$i]->imageAlt
НОВОСТИ

Энергоатом впервые запустил одновременно все 15 энергоблоков АЭС

$readalso[$i]->imageAlt
ИНТЕРВЬЮ

Iсторик Олександр Алфьоров: Ярослав Мудрий очiкував пришестя Христа

$readalso[$i]->imageAlt
РАЗБОР ПОЛЕТОВ

Трехсторонний союз Великобритания-Украина-Польша. Как это будет и что даст

$readalso[$i]->imageAlt
НОВОСТИ

Toyota разрабатывает пассажирский луноход с роботизированной рукой

НОВОСТИ

Во Львовской области перевернулся автобус, пострадали 14 человек

РАЗБОР ПОЛЕТОВ

Сразу два украинских фильма победили на международном кинофестивале Sundance в США

$readalso[$i]->imageAlt
НОВОСТИ

У президента Чехии уничтожили секретный документ о причастности РФ к взрывам оружейных складов во Врбетице

$readalso[$i]->imageAlt
РАЗБОР ПОЛЕТОВ

Американские СМИ сообщают о «напряжении» между США и Украиной, а немецкий Spiegel обратился к властям Германии с призывом разблокировать продажу оружия в Украину