Куратор батальйону «Кривбас» Микола Колесник про Iловайськ: якщо держава не дає відповідь за масове вбивство, то це не держава

Куратор батальйону «Кривбас» Микола Колесник про Iловайськ: якщо держава не дає відповідь за масове вбивство, то це не держава

Вiн також вважає, що потрiбно починати судовий процес у справi Iловайську, звинуватити заочно росіян, розібрати молекулярно.

Новий випуск програми «Антиподи» на телеканалі «Ісландія» присвячений «похованому злочину» Iловайсьскої трагедiї. В iнтерв’ю куратор батальйону «Кривбас» Микола Колесник розповiв про перебіг операції, перемовини та винних. 

Заходять російські війська. Як утворюється котел? 

Як утворюється котел, дійдемо по ходу по хронології, що робить наше вище керівництво. В нас зараз по справі проходить, визнають 25-го або 26-го заходять росіяни. Це по карній справі. Там так визначається, десь так. Що таке доба.

Такого бути не може. 24-го серпня вже всі все знали. Ще парад йшов і вже всі знали.

Парада було два, до речi. Перший був у Києві, а інший парад Петро Олексійович полетів, випивали вони, святкували вже в Одесі.

Я маю на увазі Київський парад. І вже знали про Іловайськ. 

В цей час розвідка, сектор, всі доповідали про пряме вторгнення. Що таке доба, коли дають провести всі дії. Закопатись і все таке інше. І що відбувається. Тактично, стратегічно по військовому напрямку не відбувається нічого, чекають.

А 26-го серпня Петро Олексійович Порошенко, отут дуже важливо, тобі по фаху, будемо зараз оцінювати, я буду консультуватися як з правником, зустрічається з Володимиром Путіним в Мінську. Безпосередньо з цією ситуацією. І надають розпорядження своїм керівникам генеральних штабів провести узгодження маршруту виходу.

Наші називають «зелений коридор», у всіх російських пабліках звучить слово «гуманітарний коридор». І коли в генпрокуратурі кажуть, що це однаково — ні. Визначення «зелений», «оранжевий», «рожевий» — немає. Визначення у міжнародному праві — «гуманітарний», для евакуації біженців. При стихійних лихах, військових діях. Це виключно гуманітарне явище.

Без зброї, без техніки.

Демілітаризована під нуль. Спочатку всі меседжі росіян — це гуманітарний коридор. 

Достеменно відомо, про що вони домовились? Про зелений чи про гуманітарний? 

Йдемо далі. Про те, що керівники, це пряма мова, це те що я кажу, це у відкритому доступі комп’ютер, інтернет, Google, виступ Путіна, виступ Порошенка. Керівники генштабів отримали — ок. Зранку 27 сепрня пряма мова Муженка в інтерв’ю «Радіо Свобода»: він отримав політичне розпорядження, наказ Верховного головнокомандувача провести перемовини з генеральним штабом Російської Федерації.

Про узгодження маршрутів, гео-точок, на картах все відмітити, як будуть виходити наші колони. Це його пряма мова. Його дивишся і волосся дибки стає. Чувак телефонує Герасимову, це керівник генштабу Росії. Потім Герасимов полетів до Китаю, за нього залишився його перший заступник генерал Богдановський. І от вони з ним обговорюють. Локально, на тактичному рівні всі отримали все.

Маршрути ходи колони узгоджені. При тому, що розглядались дві версії. Це теж пряма мова Муженка. Малими групами на південь в сторону Маріуполя і, якщо пам"ять не зраджує, Хомчак пропонував одним ударом на Дебальцеве, зустрічним ударом, ніхто там не чекав. Але це пряма мова Муженка. Він каже, Порошенко сказав, як домовилися, так і будемо робити. Як домовилися в Мінську, так і робимо.

Далі ще цікавіше, мені би хотілось, щоб люди знали. Наш керівник генштабу 12 разів по міжурядовому зв’язку, це його пряма мова, телефонує, все узгоджує з росіянами. І 28 серпня в 22:30, це теж його пряма мова, йому телефонує заступник генерального штабу Російської Федерації Богдановський і каже, що зі зброєю і на військовій техніці нікого не випустять. Це пряма мова Муженка.

Але зранку 29 серпня наші війська спрямовані по маршрутах, узгоджених з росіянами. Де впускають, а потім впритул розстрілюють. Просто розстрілюють. З усього, що тільки є. 

Себто Муженко, знаючи, що наші війська не випустять з технікою і зброєю…

Хомчак сам договорився. Він просто дистанціює себе від цієї ситуації. Керівник Генштабу знає, що твоїх зранку, якщо вони підуть по маршрутах, розстріляють, а він, то сектор «Б», Гватемала якась, не українські війська, він просто відхрещується, тому що, якщо ти знаєш, які наслідки, ти керівник генерального штабу. 

Чи існує якийсь документ про те, що повідомляють. Ми мусимо з’ясувати ключовий момент. Якщо Муженко знав про те, що наших військових не випустять з технікою та зі зброєю, а якщо вони будуть з технікою та зі зброєю, їх знищать, що він мав зробити? Чи існує якась доповідна, він мав когось поставити до відома і таке інше?

Я можу тільки сказати одне, коли я це почув, його інтерв’ю, що він знав, а зранку такі наслідки, то хлопці на горі, вони перекидають Іловайськ як гарячу картоплину один в одного.

Ніхто не хоче брати на себе відповідальність. 

Там уже Хомчак винуватий чи хтось ще винуватий, хтось домовлявся. Там збройні сили України.

А хто конкретно ніс за них відповідальність, за всі збройні сили, які були там?

Керівник Генштабу, головнокомандувач. 

Муженко?

Муженко. Але він виконував наказ про перемовини від Петра Олексійовича Порошенка. 

Ні, ну зрозуміло. Є Верховний головнокомандувач. 

Дуже зручно туди вплутувати Корбана, Коломойського, Семена, добробати. І казати, що вони там щось самі прийняли. 

Але і вони там були. Хто їм дав команду заходити? Вони підпорядковувалися кому? Генералу Назарову?

Те, що я бачив по справі, певну кількість поліціянтів, міліціонерів тоді ще, представників Нацгвардії, штаб АТО замовляв безпосередньо їхню присутність, контроль, участь в операції в Міністерства внутрішніх справ. Там з ними був генерал-полковник Яровий, заступник міністра внутрішніх справ, безпосередньо на місці. 

Батальйон «Донбас» був в Нацгвардії України. Себто хтось мав дати їм наказ, щоб туди заходили. Від кого вони отримували наказ?

Я ж кажу, там був заступник міністра.

Який сам координував дії всіх підпорядкованих.

Там на місці. Я його бачив, я з ним спілкувався, і він там був. 

А від кого він міг отримати? Чи підпорядковувався він Муженко? 

Всі підрозділи, які приймали участь в антитерористичній операції, підпорядковувались тому, хто відповідав, це Муженко і Назаров, керівник Генштабу. Зручно казати, що вони якісь стихійні, ні. Але це легко перевірити. Навіть не хочу там сперечатися, коли кажуть, що це придумали в ОДА операцію. Будь ласка, допит, слідчі. 

Ну добре, наша задача зараз встановити, як воно відбувалось. Тому що ці версії, які стосуються того, що Семенченко сам ухвалив рішення заходити, чи Корбан ухвалив рішення сам заходити, чи була оця таємна нарада. Ми зараз з тобою намагаємось на директивному рівні дослідити, що відбувалося. 

Дивіться, по ознаках, коли долучають авіацію, артилерію великого калібру, танки, це не Обладміністрація. 

Для мене це не питання абсолютно. Я пам’ятаю, як в травні і в червні 2014 року, коли не хотіли зброю навіть видавати, і я все це чудово розумію. Наскільки важко було навіть з обласною міліцією тоді вирішити питання, не те що з міністерством внутрішніх справ. Ні, ну вирішилось, це вже інше питання.

Ми просто щоб не розтікатися думкою по древу, ми досліджуємо суто в порядку хронології те, що відбувалося, і робимо висновки просто на кожному з цих етапів. Добре.

Чи могли війська на рівні комбатів, на рівні керівників наших військових підрозділів самі ухвалити рішення про вихід з цього кордону? Наскільки я в цій темі, я знаю, що їм казали, що буде коридор, виходьте. Хто це сказав?

Безпосередньо операцією на місці командував генерал Хомчак. 

Генерал Хомчак підпорядковувався генералу Муженко. Чи відомо, чи віддавав Муженко команду Хомчаку? 

А отут наступна серія. Венедиктова і СБУ ходатайствовали при мені, два рази зустріч з родинами загиблих, були ще запрошені, я був запрошений. В передачі «Право на владу» було гучно сказано, 40 томів з 70 зняти гриф «таємно».

І на сайті офісу Генерального прокурора є розділ «Іловайськ», але там немає нічого, там не з’явилися ці 40 утаємничених розсекречених томів. Тому що досі немає третьої експертизи, яку вже анонсувала Генеральна прокурорка, і досі не знято гриф «таємно» ні з одного папірця, які вона вже анонсувала. 

Себто нам не дають знати, хто конкретно віддав команду, достеменно знаючи, що військові можуть або будуть знищені. 

Я вибачаюсь, у нас генеральний штаб, перемовини з генеральним штабом Російської Федерації і по результатах тих перемовин керівник генштабу каже керівнику сектору прикази і розпорядження. В нас там не общак, не нарада на кортах сидить.

Я розумію. Але держава, в тому числі правоохоронні органи, поки що не спромоглися за вісім років дати остаточний публічний висновок. 

А знаєш, що відбулось? 

Що? 

Вони вийшли на себе. І хєр хто що розтаємничить. Там державна зрада на лобі, як клеймо. В тебе тисячу за добу, за дві доби, за три доби, страшенні втрати. Вони знали, що росіяни розстріляють, і все одно пішли війська в коридор. Сім років прокуратура, СБУ щось там бурхливо розслідують. Я поясню, чому в мене сумніви. Взагалі це похований злочин. Все робиться, щоб це був похований злочин.

Дякую тобі, що ми не даємо поховати цей злочин. Коли не допитаний основний свідок — той, хто провів перемовини про цей коридор, Петро Олексійович Порошенко. Я не хочу бурхливі емоції визивати, як раніше там, з більш менш холодною головою.

Якщо вас надурили росіяни, так криваво обманули, де у нас карні справи безпосередньо до росіян? Не ефемерні, на Шойгу або когось, а на командирів батальйонів, тактичних груп, на командирів артилерійських підрозділів, які розстрілювали наших. У нас є ці дані. 

Чи є дані про те, що комусь з росіян були оголошені підозри і вони були засуджені в порядку спецпровадження? 

Да нікого. 

А ці персони відомі?  

Звичайно. По-перше, у нас ідентифіковані безпосередньо ті, хто потрапили в полон, у них є командири і таке інше. У нас все зафіксовано. 

Добре. Ми будемо з тобою хронологічно просуватись. Далі. Наші починають виходити і по них одразу відкривають вогонь. Відкривають вогонь з чого? 

З усього, що тільки є. 

Тобто наші виходять однією колоною чи двома, да? Скільки в цих колонах приблизно людей? 

Чесно, я не скажу скільки, можливо, одна більше одна менша. Але більше півтисячі, якщо все обрахування рахувалось там 1200–1400, то поділи на два. Потім ще соняшниками скільки вибиралося хлопців.

Якщо б ми мали доступ до матеріалів справи, якщо би держава це розслідувала, то зараз би нам не доводилося б оперувати порядком цифр, а ми б говорили конкретними цифрами.

Тому я просто прошу не розцінювати це як якусь таку чи зверхність, чи неуважність до деталей. Просто ми не маємо всіх деталей, на превеликий жаль, на восьмому році цієї трагедії. 

Загиблі на полі бою — це одне, а скільки скалічених. Скільки поранених, скільки потім внаслідок поранень, захворювань, каліцтв, скільки людей віддали життя. В нас в батальйоні вже більш ніж 20 хлопців — онко, інфаркти, інсульти. Після Іловайська, Дебальцевого. Це не втрати? Такі ж втрати. Іловайськ наздоганяє. Я до чого кажу, що сама цифра втрат, я б рахував теж, хто, коли, внаслідок чого. 

Ти віриш, що взагалі хто за це буде покараний? 

Найважче питання останнім часом. Я вірю, тому що я можу робити для цього. Але залишилось на пальцях однієї руки тих, хто нагадує про це. 29 показушні заходи, ніхто ходити з нормальних не буде. Будуть ходити свої. От є там у Facebook група «Іловайське братерство» — 1200–1300 чоловік, я не пам’ятаю зараз. І всі майже дотичні один до одного.

Між собою можна сваритися, ругатися, «ти не так воював» і таке інше. Але воно є. І це люди, які пам’ятають, от їм болить. Є ще сотні родин, близьких тих військових, яких спалили в коридорі. Почали палити там в Зеленопіллі. Є родини безвісти зниклих. Якщо ми з тобою перестанемо вірити… Не обов’язково сидіти відповідати, щоб знати правду.

Для цього потрібно зайти в суд, потрібно звинуватити заочно росіян. Потрібно кожному, хто доторкнувся до нашого бійця, офіцера, в полоні, не в полоні, хто стріляв — підозра. Потрібно розібрати молекулярно. Якщо держава не дає відповідь за такий злочин, масове вбивство. От тоді я не вірю в державу. Це не держава.

Давайте уявимо, таке відбулось в розвинутій країні наших партнерів. А як дивляться наші партнери, коли відбулося в нас це і вони дивляться на реакцію держави. Ми там кажемо НАТО, блок, стандарти, сухпай. Чому досі люди не знають правди, чому досі справа не в суді. Я можу когось звинувачувати, мене можна хейтити за що завгодно, але я надаю цю інформацію.

Не дивіться на мене, слухайте те, що я кажу, можливо, не сама найкраща людина в цьому світі, так і є. Але де ж ви такі правильні і патріотичні, якщо у вас язик в сраці і ви про Іловайськ забуваєте, масово забуваєте. Ви просто про нього забуваєте. На нас дивляться, а у нас тисяча за добу. І держава не дає ніякої реакції. Ніякої.

Можна хейтити кого завгодно: Хомчака, Муженка, командирів, Семена, Березу, зайдіть в суд, отримайте правдиві речі. Нехай страна подивиться через суд, через відкритий судовий процес, що там врешті решт відбувалось. Не бірюковські легенди Петю відмазувати, а правду. В суді. Щоб свідки. Хай він буде рік, два, три, але на це потрібно надавати відповідь. Потім Дебальцево в суд. Якого хєра здали Логвінове і в оточенні все угрупування було. Це теж «Кривбас» кров’ю ригав.

$readalso[$i]->imageAlt
НОВОСТИ

Северная Корея запустила баллистическую ракету на рекордное за пять лет расстояние

$readalso[$i]->imageAlt
НОВОСТИ

Ирландские рыбаки вынудили РФ перенести морские военные учения

$readalso[$i]->imageAlt
РАЗБОР ПОЛЕТОВ

Cанкции США на случай вторжения в Украину могут полностью разрушить экономику РФ, — NYT

$readalso[$i]->imageAlt
НОВОСТИ

Энергоатом впервые запустил одновременно все 15 энергоблоков АЭС

$readalso[$i]->imageAlt
ИНТЕРВЬЮ

Iсторик Олександр Алфьоров: Ярослав Мудрий очiкував пришестя Христа

$readalso[$i]->imageAlt
РАЗБОР ПОЛЕТОВ

Трехсторонний союз Великобритания-Украина-Польша. Как это будет и что даст

$readalso[$i]->imageAlt
НОВОСТИ

Toyota разрабатывает пассажирский луноход с роботизированной рукой

НОВОСТИ

Во Львовской области перевернулся автобус, пострадали 14 человек

РАЗБОР ПОЛЕТОВ

Сразу два украинских фильма победили на международном кинофестивале Sundance в США

$readalso[$i]->imageAlt
НОВОСТИ

У президента Чехии уничтожили секретный документ о причастности РФ к взрывам оружейных складов во Врбетице

$readalso[$i]->imageAlt
РАЗБОР ПОЛЕТОВ

Американские СМИ сообщают о «напряжении» между США и Украиной, а немецкий Spiegel обратился к властям Германии с призывом разблокировать продажу оружия в Украину