Солiст LATEXFAUNA Дмитро Зезюлін: в музиці не повинно бути політики та кон’юнктури

Солiст LATEXFAUNA Дмитро Зезюлін: в музиці не повинно бути політики та кон’юнктури

Він вважає, один з найбiльш дискримінованих прошаркiв України — це гомосексуалiсти.

У новому випуску програми «Антиподи» на телеканалі «Ісландія» солiст українського гурту LATEXFAUNA Дмитро Зезюлін розповiв про полiтику в музицi, виступи в Россiї, ставлення до Зеленського та невченiсть суспiльства.

Музика поза політикою?

Не знаю, чув це питання, його часто задавали моїм колегам. Мені здається, політика не повинна бути в музиці, це от саме головне, що політика не повинна бути в музиці. Тому що в музиці і будь-якому мистецтві, мені здається, не повинно бути кон’юнктури.

Мені здається, що мистецтво тоді класне, коли воно непояснюване і коли воно не построєне на твоїй житейській логіці. Коли воно побудовано на підсвідомості. Я особисто таке мистецтво більше люблю. А мистецтво на кон’юнктурі, воно може бути дуже класним, красивим, дуже пафосним, але все одно особисто мені не подобається кон’юнктура в музиці. І якийсь політичний контрапункт.

А як ти сприймаєш тих артистів, які виступають на підтримку політиків? 

Деньги не пахнут. 

А ти в це віриш?

От серйозно, в мене в середині немає до них якогось негативного ставлення. Мені здається, що це їх вибір, і їм з цим ок. Вони в цьому почуваються комфортно. Просто в них воно так. Не хочеться їх осуждать, не хочеться і сказать, що через це я їх бачу обмазаними какашками.

Себто ми мусимо сприймати їх вибір, при цьому можемо до нього ставитись нейтрально. 

Лет іт бі, я би так сказав. 

А ви каталися за політиків?

Ні.

А вам пропонували?

Ні. І ми б не взяли.

А чому?

Не хочеться бути людиною, яка виступала за політика. Нам пропонували також в Росію їхати виступати, ми відмовились. 

Давно?

Після 2014, звісно, року. От випустили останній сингл «Баунті» і почали прям мені писати з Росії: давайте к нам на лейбл, а шо там, как вас привезти, где вас ждать в России. Ну і ми тіпа кажем, що вообщє шансів немає, що ми поїдемо в Росію. 

А ви пояснюєте якось їм? 

Ну коли доходить до того, звісно, пояснюємо.

А що ви кажете? 

Про Крим кажем, про війну на Донбасі. 

А вони вам якісь аргументи? 

Ну да: «что вы приплетаете политику, вы несете искусство, ты возьми расскажи Крым той девочке, что на концерт придет, которая дрочит на твой голос». Таке говорили, в мене навіть аудіоповідомлення є. «Чего ты приплетаешь, на тебя хотят прийти, посмотреть, че ты сюда политику свою». 

Чому вони не мають рацію, ті люди?

Мені здається, рації ніхто ніколи не має. 

Чому їхні аргументи не працюють?

Дуже просте пояснення для цього. Я не можу поїхати розважати людей, які у мене вкрали частину країни і які розв’язали війну на сході і які вбивали моїх співгромадян. Для мене це неприпустимо. 

Ну а коли так робить, скажімо, Дорн? 

Знову ж таки, ми щойно говорили про це, в його мапі нормальності це окей. Він це приймає. Лет іт бі. Я ж не можу за нього говорити. І не можу його осуждати. Я поважаю його як музиканта, але я б таке рішення не прийняв. І ще взагалі шо. У нас бізнес музикантів побудований на те, щоб це продавалося в Росії.

Вони ізначально так і створювались: група «Нервы», Дорн, «Пошлая Молли», їх бізнес-модель построєна, щоб приїжджати туди, заробляти там гроші і привозити їх сюди. От так в них влаштовано.

Ну а в цьому контексті люди, які, скажімо, їдуть обслуговувати в Тюмень якусь нафтову трубу.

Або які строять дачі під Москвою.

Вони чимось відрізняються від «Пошлої Моллі», умовно кажучи?

Напевно, так. Я нікого не осуждаю. 

Я ж не прошу. Ми зараз на рівні формальної логіки і суб’єктивного ставлення. 

Вони, напевно, відрізняються, тому що вони нікого не розважають. Ті, хто будує дачі.

Як ти можеш пояснити популярність російської музики в Україні? 

Я думаю, її слухають всякі малолєточкі, школьнікі, в яких ще взагалі не сформувалося ніякої позиції, ніяких смаків. Вони дивляться свої Тік-Токи, а там набагато більше російського трафіку, вони дивляться YouTube, там набагато більше російського трафіку і контента.

Він їх, грубо кажучи, полонить, вони вливають таким чином багато російського продукту, вони його розуміють, на нього підсідають і слухають всяких цих реперів: Елджея, Моргенштерна. І в них ще не сформований смак і в цьому ж віці вони слухають всяке лайно. І ось так і получається. А от цих маленьких пі***кiв багато в Україні по школам. Вони це слухають зі своїх смартфонів. От тобі і статистика. 

Це зло? Це погано чи ні?

Це питання смаку. Чи переросте вона всю цю фігню і чи почне вона потім слухати хорошу музику 70-х і 80-х років, це вже як повезе. Тому що я в дитинстві теж слухав Децла. Ну він же потім кудись пішов.

В усіх сенсах цього слова.

От питання, звідки береться смак у людей. В когось вишуканий, в когось ні. От питання. В мене є найкращий друг, який постійно слухав таку дрянь, я ніколи не думав, що він почне слухати щось нормальне. А це дивлюсь, останні п’ять років слухає класну музику. Почав слухати класну музику, з бас-гітарою, з грувом. Він мені скидає треки класні, і я насолоджуюсь тим, що він скидає.

І як виникає смак? Є хороший смак, і вони ці люди можуть бути з села, наприклад, з маленького міста, приїхати в Київ і слухати прекрасну класну музику і разом з тим він буде жити по сусідству з корінним киянином, який буде розказувати, що він весь такий корінний, такий класний, який буде слухати «Руки Вверх» якийсь умовний. 

А що змушує російською писати пісні, на твою думку?

Для хлопців, наприклад, з «Комісії», це може бути, що це їх рідна мова, вони нею мислять, відчувають, скоріше за все. Я так думаю. Мені здається, дуже важливо писати пісні саме тією мовою, яку ти відчуваєш. Не прівірать і не намагатися це робити на англійській, або писати на українській, коли ти до мозку кісток думаєш російською. Це завжди дуже неприємно слухати, це відчувається і хочеться бякать. 

Чи є російські артисти, які тобі імпонують?

Так, звичайно. Наприклад, Помпея, Tesla Boy, але вони такі, вони хоч і російські, але культурно це музика західна. 

Вони співають англійською. 

Так. 

Добре, російськомовні.

Та нє. Вообщє не дуже російськомовних. 

У ліриці ти використовуєш суржик активно, я читав, що ти про це говориш, ти так думаєш і ти вважаєш, що це чесніше. 

Просто у всьому є свої відтінки. Є слова, в яких є різні відтінки. І коли ти скажеш, наприклад: «я сімпатічний і я тобі нравлюсь» і коли ти скажеш: «я симпатичний, я тобі подобаюсь». Відчуваєш різницю всієї картинки у всьому цьому?

Я відчуваю, так. Суто фонетика. 

Не тільки. Ми ж розуміємо ліричного героя, відчуваємо його бекграунд, ми відчуваємо ситуацію в якій він находиться. Аби якби я заспівав у пісні «Лайм»: «Мене в тобі все влаштовує» і «Мене в тобі все устраює». 

Перший варіант — це Вакарчук.

Вот. Тут би була б така патетика і тут би ліричний герой сказав «мене в тобі все влаштовує», це означає, що в принципі ти ок, я тебе приймаю, а коли це співається «мені в тобі все устраює», це фактично означає я тебе люблю. Це інше.

Ну тобто є контекст. І коли ти кажеш «мене устраює», це ти показуєш п’яного в доску пацана, який не соромиться казати «мене устраює», бо він так чувствує і він з цим культурним кодом, будучи п’яним, відвертим і відкритим перед людиною, їй це каже так. 

Вам за це трохи закидають, що суржик — це мова провінції. Я, до речi, раніше так само ставився критично, але тут був у мене один гість, який мене роздуплив в цій темі, і я з ним погодився. Я взагалі дуже просто змінюю точку зору.

Мужчіна повинен завжди переоцінку цінностей робити. 

Ні, ну якщо мені його аргументи видаються слушними, чому ні, чому неможна це знову переосмислити якимось чином і зробити новий висновок і вже стояти на ньому. От щодо суржика, це мова провінції?

Для мене це фарби і відтінки. Якщо говорити про музику. В житті я теж говорю суржиком, просто для того, щоб бути максимально виразітельним. 

Ти говориш набагато правильнішою мовою, ніж співаєш. 

Не завжди, в мене купа пісень чистою українською мовою. 

Ні, я знаю, але маю на увазі ваші бенгери. Ти ж розумієш, що вони, оці бенгери, стали бенгерами у тому числі, що там вдала цікава і не пересічна лірика. 

Для мене це просто краще вираження того, що ти відчуваєш, я до цього так ставлюся. І суржик в культурі, він мусить бути. Особливо в кіно, ну як можна зняти український фільм, якщо це не фентезі, якщо це фільм про наше життя, зняти його чистою українською мовою, де всі кругом говорять суперсильні українські слова, то ну тіпа, це ж буде неправда.

От «Піймати Кайдаша», ну класно ж зробили. Тому що жива мова. Насправді це вже даність і вона вже є і це понятно, що десь повпливала Росія, якісь інші регіони повпливали. Але це вже даність і вона вже є і це наше об’єктивне життя. А якщо ти хочеш створити якусь картинку про об’єктивне сучасне життя, то ти мусиш вкладати в героїв живу мову, справжню.

Ти стежиш за політикою?

Стараюсь взагалі не стежити за новинами, за соціальними якимось штуками, коли тільки вони мене не доганяють. Я страшно стресую по всім поводам і відкривати стрічку новин — це наповнюватися купою негативних емоцій. І може це не дуже, так би мовити, громадянська позиція, але я старась ні за чим не слідити, телевізор не дивитися, новини не читати.

В мене був період, коли я взагалі видалив Facebook і Instagram, це було досить недавно. Мене вмовив наш директор Боря: установи собі Facebook та Instagram, веди соцмережі, бо відписуються підписники, треба туди вкидати контентік. І я зараз знову погряз у цій фігні, коли ти тіпа вивантажуєш відосікі, і починаєш дивитись, ну шо там, скільки там подивилось.

І отримую вже навіть зауваження від своєї дружини, що тіпа весь час в телефоні сидиш. І це реально хєрово. Так от за новинами також не слідкую. Бо знаєш як, це коли постійно заправляєшся поганим бензином і на дні осідає всяка муль. Так це коли дивишся новини, це все так вспливає неприємно. 

Як ти ставишся до Зеленського?

Ти знаєш, я за нього не голосував і він мені не сильно нравиться як комік, якщо не сказати, що дуже не нравиться. І я тіпо думав, що все буде якось хєрово. Але зараз дивлюся, ти знаєш, як у мене говорять в Тальному, байдуже. Це тіпо коли непогано. Знаєш, коли кажуть, а Краківська ковбаска хороша? Та ви знаєте, байдуженька така. Це так у нас в Тальному говорять.

Кому з українських політиків ти вручив би премію «Довб**об року»?

Та мені ж потім дадуть бамбулєй. Чи не дадуть?

Я не знаю. Я ставлю питання. Нє, ну є ж абсолютні дегенерати.

Кива. 

Серйозно? 

Так. 

Я не питаю чому.

Бо я його боюся. Я на нього дивлюсь і реально його боюся. 

Ну, я думаю це маркетинг працює. Я іноді забуваю спитати чому, я собі пишу, спитаю чому. А тут все. Без коментарів. Якщо Кива, то це зрозуміло.

Якби ти писав гімн України в ідеальному світі, ідеальній країні, то в якому стилі чи жанрі це було б? От тобі сказали, створи тему, не гімн, не офіційний, а от просто тему. 

Я б написав щось в стилі музики, яку грає Джессі Вейр. Коли є класний оркестр, але при цьому це класний поп. Такий, оркестровий поп. 

Як її останній альбом чи як її перший?

Я не сильно в ній глибоко копаюсь. В стилі Step Into My Life, я б написав щось таке. Як тобі такий варіант, норм?

Я вважаю, ох**нно. На парад у вишиванках, клас. Окремою колоною Прайд з одного боку, а прихильники псилоцибіна — з лівого флангу. Тому що надійні люди, прошарені, їм потрібно довіряти. 

На рівні метафори. З чим у тебе асоціюється наше суспільство, твоє суспільство, в якому ти живеш? 

Я ніколи про таке не думав. Не знаю, в мене це може асоціюватись з сиром. Де десь дири, а десь є вкусність, благо. Тобто одночасно у нас країна дир і суспільство з дирами, з дирами в трусах, в штанах, але разом з тим тут непахане поле сиру і можливостей. І як мені здається, також і грошей. Сир, який можна добувати. Зараз я це спроектував як великий шмат сиру. Хтось сидить в дірці, а хтось гризе ці дірки.

Але якщо говорити лінійно, без метафор, то що мені не подобається в нашому суспільстві, що воно невчене страшно. І воно упереджене, не намагається з’ясувати проблему, а одразу засуджує. Це стосується і гомосексуалістів, і легких наркотиків. Я уявляю, як я зараз приїду в Тальне і скажу, та в мене там є друг під***с. Мені скажуть, ти гоніш чи шо.

Вони ж даже не поймуть, що сексуальна орієнтація — це взагалі не питання вибору. Навіть якщо це було би питанням вибору, то какого хєра ти вообще збираєшся це обсуждать, проводити мітинги проти ЛГБТ, знущатися над кимось, кричати за християнські цінності. От це мене страшно бісить у нашому суспільстві. І я не знаю, коли це виправиться. 

Ти вважаєш це вадою?

Звичайно.

Ти можеш її збагнути, зрозуміти, звідки вона походить?

З неуцтва. Грубо кажучи, візьмем моє Тальне. В хаті народжується пацан. Його батько ходить на завод і курить сігарети. Він весь час курить ці сигарети. В нього жовті вуса, жовті пальці. От звідки цьому малому розуміти, що сигарети — це страшний врєд, якщо батя ним взагалі не займається? Він відходив дев’ять класів в школу-інтернат, а потім поїхав вчитися крутити хвости бикам. От і все.

Звідки йому знати про те, що геї — це нормально? Тому що він народжений в сім’ї такого самого баті, який народжений в сім’ї такого ж самого діда. І от так воно йде. Ніхто не вкладає в дитинстві цінність в освіту своїх дітей. Всі мої друзі дитинства постійно з мене та ще з деяких друзів сміялися, що ми постійно ходимо по репетиторам влітку, а вони можуть гуляти у футбол.

І ті хто, займалися освітою, зараз об’єктивно живуть краще, ніж ті пацани, які пінали. Бо є освіта.

Освіта — це коли тобі прищеплюють якісь зрозумілі лінії істини на рівні догматів. Скажімо так, я завжди до чогось доходив лише тоді, коли я почав спочатку сумніватись. От я думав, а може воно не так насправді. І я думав, що це якийсь елемент самокритичного підходу.

От коли у тебе є догмат, ти відразу намагаєшся зробити йому деструкцію. Ти згадав цю історія про тата, який там дитині одразу розповів, курити — це нормально, бухати — це правильно. Але яким чином цей тато може дитині дати якісь нові сенси для нього?

Що патріархальність — це не дуже круто, що ксенофобія — це не дуже круто. Коли, на твою думку, от у всьому цьому холодці буде якийсь спалах свідомості, критичного ставлення і що потрібно для цього зробити?

Я настільки далекий від усіх цих штук, насправді, що я можу тут тільки тупіть. Мені здається, що ми як суспільство, яке тільки пробує відірватись від імперії і від оцього всього, цієї хабарної структури, яка була ще при царіаті. Тому що Російська імперія була страшно хабарною структурою, на кумівстві трималась.

І ми тільки зараз від неї відчалюємо. І коли вже все переродиться, коли це все поміняється, я не знаю. Напевно, воно якось само з собою кудись прийде і нам з цим не будуть заважати.

Брехати — круто?

Я ненавиджу брехати і стараюсь ніколи цього не робить.

Чому?

Неприємно. 

Фізіологічно?

Так. В дитинстві брехав як соловей, просто розводив усіх. Мамі міг в очі брехати так, що вона могла сльозу пустити, і сам міг пустити сльозу. Потім якось з віком стало якось неможна. Якось палюсь одразу, як брешу. 

Чи не виникає в тебе відчуття, що ти мусиш брехати, тому що комусь буде від цього легше, але не тобі?

В мене таких ситуацій вже дуже давно не виникало. 

Який прошарок в Україні є найбільш дискримінований, на твою думку?

Напевно, гомосексуалісти. 

Чому?

Тому що їм просто можуть набити морду, просто так. Я кажу «напевно». Чи припускаю, що так може буть. Вони не можуть просто взяти поїхати зі своєю парою просто в готель, вони бояться будь-яких підозр. Тому я думаю, що саме вони. 

А як це виправити?

Освітою, я думаю. Треба говорити, пояснювати людям, чому це стається і що це звичайна річ, природня, яка є в ссавців, яка завжди була в культурі історії людства, і в цьому немає нічого страшного. Це ніяким чином погано не впливає на дітей, на християнські цінності, на сім’ю. Я думаю, це так.

$readalso[$i]->imageAlt
НОВОСТИ

Северная Корея запустила баллистическую ракету на рекордное за пять лет расстояние

$readalso[$i]->imageAlt
НОВОСТИ

Ирландские рыбаки вынудили РФ перенести морские военные учения

$readalso[$i]->imageAlt
РАЗБОР ПОЛЕТОВ

Cанкции США на случай вторжения в Украину могут полностью разрушить экономику РФ, — NYT

$readalso[$i]->imageAlt
НОВОСТИ

Энергоатом впервые запустил одновременно все 15 энергоблоков АЭС

$readalso[$i]->imageAlt
ИНТЕРВЬЮ

Iсторик Олександр Алфьоров: Ярослав Мудрий очiкував пришестя Христа

$readalso[$i]->imageAlt
РАЗБОР ПОЛЕТОВ

Трехсторонний союз Великобритания-Украина-Польша. Как это будет и что даст

$readalso[$i]->imageAlt
НОВОСТИ

Toyota разрабатывает пассажирский луноход с роботизированной рукой

НОВОСТИ

Во Львовской области перевернулся автобус, пострадали 14 человек

РАЗБОР ПОЛЕТОВ

Сразу два украинских фильма победили на международном кинофестивале Sundance в США

$readalso[$i]->imageAlt
НОВОСТИ

У президента Чехии уничтожили секретный документ о причастности РФ к взрывам оружейных складов во Врбетице

$readalso[$i]->imageAlt
РАЗБОР ПОЛЕТОВ

Американские СМИ сообщают о «напряжении» между США и Украиной, а немецкий Spiegel обратился к властям Германии с призывом разблокировать продажу оружия в Украину