Стендап-комік Андрій Щегель: писати жарти — це не щастя, робота — це залупа

Стендап-комік Андрій Щегель: писати жарти — це не щастя, робота — це залупа

Вiн також порiвняв український стендап зi жвачкою на західну двіжуху.

У новому випуску програми «Антиподи» на телеканалі «Ісландія» український стендап-комік Андрій Щегель розповів про своє татуювання на дупі, улюбленого комiка, українську комедiю та конфлiкти на виступах.

Чи правда, що у вас на дупі є татуювання «СРАКА ДУПА»?

Чиста правда. На лівій сідниці — «срака», на правій — «дупа», і три силуети мене і двох моїх колег, братів, славетних синів України, письменників Єгора Івановича Романенко і Владислава Володимировича Капиці.

Супер. А можете показати?

Звичайно.

А можна я сфотаю?

Обов’язково.

Це перша чоловіча дупа, яку я фотаю, до речі. Клас.

На здоров’я.

А це татуювання чи, я не знаю, вказівник?

Вказівник? Я зрозумів. Підй***чка. Це татуювання. І найболючіше з усіх, які в мене були.

У мене у самого дохєра, але я от навіть не уявляю.

Я думав, це буде не страшно, але це було дуже больно. Нікому не рекомендую.

Уявімо, вас запросили виступити в онковідділенні. Можливо, якесь лакшері онковідділення, де лежать, лікуються якісь багаті люди, які думають, що, вибачте мене, ***ли вони в цьому траурі помирати. Дали нормально грошей, і ви приїхали виступати туди. З чого б ви почали?

Почав би з того що, «навряд ви знову попадете на мій виступ», от з чого почав би. А от я місця проб’ю. Та койка мені подобається, там і буду. А потім би навалив їм приколів якихось ситуативних. Я думаю, це дуже цікавий би перфоманс був би.

Я однозначно це засняв би і однозначно підв’язався до кожного з цих людей, щоб вони відчували себе унікальними, щоб вони відчували, що хвороба не марна, що вона була стартовою точкою для цілої купи о***нних приколів.

Це більше про гуманізм чи про цинізм і стьоб? Чи про мізантропію?

Ні, про хороший перфоманс. Я ж просто розважаюсь. І мені запропонували розважитись от в таких от умовах. Тупо було б зробити це по-інакшому.

Розважаєтесь чи розважаєте?

Розважаюсь. Сам. Те, що люди роблять з тим, що я розповідаю, то вже інше.

Уявімо такий самий перфоманс, але в Кагарлицькому відділку поліції. От просто, як привітатися з цими людьми?

Привітатися з мусорами з Кагарлика?

Ну ви ж в курсі історії про Кагарлик?

Ну якщо мене вже поміщають в ці умови, то вже обов’язково маю виступити?

Так, обов’язково.

Та нічого, виступив би так само. Я би просто стояв та констатував, просто намагався би пропустити через себе цю атмосферу. Це унікальний досвід. Якщо ваше питання про те, чи поважаю я мусорів? Ну якщо мусора, то ні. Чи буду я перед ними виступати? Якщо гроші заплатять, залюбки.

Ні, ну просто в Караглику відбувались жахливі історії, зґвалтування.

Ну знову ж, навряд зі мною це станеться.

Рома Скрипін сказав колись, що українські медіа — це феєрверк з тирси. Що таке український стендап?

Український стендап — це жвачка на західну двіжуху. От що це таке. Косплей. Ми коміки. Ми всі запозичили жанр і намагаємося писати жарти, за які не соромно, і шукаємо якийсь баланс і можливість заробити. Український стендап — це феєрверк із залишків американського стендапу. І частково російського. Бо русня в нас також виступає в інформаційному полі.

Якби я був Дмитром Гордоном, прости Господи, по-перше, я сказав би, що дуже вас поважаю, а по-друге, я думаю, що я спитав би, от як ви опинилися в стендапі, як ви прийшли в цей стендап, але я **ав таке питати. Скажіть мені, будь ласка, імена трьох найтоповіших, на вашу думку, українських стендаперів.

Які мені подобаються? Значить це буде Єгор Романенко, це буде Андрій Кронглевський і це буде Денис Дума.

Хто найгірші?

Найгірші? Навряд ви знаєте їх імена. Справа в тому, що я давно не в двіжухє і я часом бачу якісь імена на афіші і я цих людей навіть не знаю. Вони об’єктивно найгірші, бо недовго цим займаються. А серед тих, хто довго цим займається, дивіться: Макс Вишинський — залупа значить, хто мені ще не подобається…

Я не знаю, чи можна рахувати українським коміком Андрія Колмачевскього, бо він також завжди писав залупу і розказував один прикол в рік. Потім тусувався в Росії, виступав на розігріві у Комісаренка і зараз повертається в Україну з сольним концертом.

Якщо можна його причисляти до наших комедіантів, бо він не один рік віддав служінню стендап-сцені України, то він. І хто ще робить х**ню, складно сказати.

Чи можна сказати, що український стендап в Україні популярніший, ніж російський?

Ні. Є об’єктивні показники, зали, які продаються, впізнаваність.

Причини. Чому?

Газпромчик вливає бабки у російський медіа- і інформаційний простір, він сюди ехом доноситься, люди знають, люди люблять, вони не можуть це не дивитись. Бо популярність це що? Ти довго когось демонструєш, до тебе звикають, а ще й ти, може, смішний чи харизматичний — всьо, ти їдеш з туром.

У нас таких потужностей нема. Коміки мало займаються собою. От ті, хто займається собою, нікуди не спішать, але у нас це дуже здорово розвивається, і коміки молодці.

Уявімо, хтось з наших товстосумів вирішив вливати гроші. Нормальні гроші і створювати якісь російські аналоги. За однакових умов популярний російський стендапер і популярний український стенапер і при однаковій картинці, при однаковому промоушені, маркетингу, зберуть однакову аудиторію?

Це питання про те, чи кращі російські коміки за українських коміків?

Ні. Для мене тут немає взагалі жодного питання. Я оцінюю конкретний контент конкретної людини.

Зберуть без проблем. Конєшно. Так вже збирають. Ну я збираю зали.

Це питання про сприйняття людей. Наскільки люди вже готові сприймати україномовний гумористичний контент.

Немає такого, що люди готові чи не готові сприймати україномовний чи то не україномовний контент. Є контент, який їх розважає, або є контент, який їх не розважає. І якщо ти робиш класну штуку будь-якою мовою, гониш бєса і це подобається людям, то ти продаєш квитки.

Аби вони розуміли.

Або не розуміли. Ти ж торгуєш не лише приколами. Харізма, голі торси, крики, співи, побічний контент, все що завгодно. Це до тебе питання. Або популярність. Просто ти був в тєлєку давно. Оно Дантес, Володимир Остапчук щось там стараються продавати квитки. І нічого. Дівчата ходять, бо люблять. Бо хочуть є***ся.

Хто улюблений американський комік?

Даг Стенхоуп. 

А чому? 

Він прямий, він жорсткий, він талановитий, він базарить всьо по суті, він не соромиться приходити в межу, справжній андеграунд, він ніколи ні з ким не рахувався, робе як знає, вміє як підказує йому талант і досвід, і у нього справді прекрасні монологи.

Я вважаю взагалі будь-який контент варто проживати, щоб прожити життя, якого ти ніколи прожити не зможеш. І так, як Даг Стенхоуп, ні я, ніхто з нас жити ніколи не буде. Вживати наркотики, бухать як скотина, їздить турами на розбитій тачці, жити і Бігсбі і при цьому бути найталановитішою особистістю, талант якої визнають усі. 

Ну, це як бути Полоком у живопису, чи як кожен журналіст мріє бути Хантером Томпсоном так само, шлятися вживати наркотики. 

Полок — я би не сказав. Це той, що мазав по холстам. Ні, це не то, там же ж треба було робить американське мистецтво. І ця ніша просто заповнювалась. Це як зараз Шатайло заповнює нішу національного стендапу. Шатайло — це Полок. А Даг Стенхоуп — це матіз. От то це.

Я не знаю, як реагують маси на нього, бо в наш інформаційний простір він вже долітає як талановитий комедіант і всі, хто до нього стикаються, його поважають. Але таке на сімейному вечері не розкажеш. І всі будуть казати, що це х**ня, але зараз ми всі розуміємо, що це геніально, що це дуже смішно. 

Але він дуже темний, дуже темний, як на мене. Він таке уособлення пороку я б сказав. 

Так. Я так не можу.

А у нас є взагалі такі коміки, які власне віддають просто життя, спалюють життя?

У нас є такі коміки, але мені часом здається, вони самі себе в цьому переконали. Ніхто щиро життя цьому не спалює. У нас немає можливості на це. У нас ти не можеш монетизувати спалення свого життя. Ти або дисциплінований і ї**шиш і у тебе все нормально. Або ти спалюєш життя, згораєш на**й і ніхто тебе не знає. Всьо.

У нас є люди з проблемами. У нас є люди з проблемами з наркотиками і з проблемами, коли тебе за наркотики хапають мусора. І з проблемами ментальними. Але бачите, надто він зелений, щоб ми щось аналізували. 

А ви вживаєте наркотики?

Часом буває. 

Які?

Моє оточення активно вживає марихуану і інколи я не відмовляю собі. Із цікавості пробував ще декілька. 

Наприклад. Що цікаво з них?

Нічого не цікаво. Це цікаво як досвід, це цікаво як щось новеньке. 

Цікавий експірієнс?

ЛСД. ЛСД дуже цікаво. Все решта програє.

Щось дає воно в творчому плані?

Під марками нічого не пишеться. Під наркотиками взагалі нічого не пишеться, це якась дурня. А марка що тобі дає? Вона вбиває в тобі амбіції, заспокоює тебе, вона каже: «Андрюх, все нормально, ти уже Даг Стенхоуп, ти вже зібрав Олімпійський, все нормально, заспокойся». ЛСД допомагає тобі бути щасливим, а не писати шутки. Написати шутки — це не щастя. 

Це робота.

Робота — це залупа. 

«Писати жарти — це не щастя» — це дуже глибока думка.

Я б не сказав, що це глибока думка.

Тобто вони пишуться не на бодрячкє, не на оптимізмі. Ну от не буває такого, що от вийшов, клас, сонце, зелень, у мене ввечері побачення з коханою дівчиною, зараз я сяду, напишу блискучий стендап, тому що в мене все за**ісь в житті. У мене нові кросівки. 

Така чуш. Коли хороша погода і прекрасний настрій, в мене є бабки і в мене побачення. От уявіть, що ви машиніст метро, якщо ох**нна погода і у вас побачення ввечері і є бабки, ви підете водити метро? Ні. От і я не хочу сідати писати жарти.

Я сідаю писати жарти як роботу, я не дивлюсь, що там за погода, я концентруюсь і роблю, і з драйвом і оптимізмом відбувається всьо, що відбувається на початку, або недовго. Я теж тріпував, піз**ц як тріпував від написання комедії. Перші два роки. Потім просто як в шахту спускаєшся, набрасуєш і пішов роздавать. 

Я писав художні різні тексти і коли було от дуже погано, набагато все краще писалось. Чим краще у тебе настрій, тим гірше тобі писати.

Звичайно, це чиста правда. І це жах. Тому я жертвую всім, що я міг би написати, просто щоб насолоджуватися життям. 

Виснажує написання жартів?

Ні, ти просто розподіляєш все в собі.

Скажімо, ця людина, яка пише, і людина, яка не пише, за однакових умов, за однакових побутових умов, за однакового рівня прибутки і таке інше, хто з них ближче до депресії, хто з них ближче до суїциду?

Ні, це на рівні особистості, а не професії. Якщо ти депресивний чувак, ким би ти не працював, чим би ти не займався, ти будеш депресивним чуваком. 

Я не знаю, існують професії, в яких ризик отримання депресії, держслужба, скажімо, на нормальній держслужбі десь, я думаю, відсотків 30-40 сидить або на мікродозі, або на антидепресантах, і поголовно Гідазепам. Я думаю, що взагалі збори роблять наші фармакоманії. 

Ну дивіться, є така зносочка як (мат якийсь), це ж не погана робота, це погано налагоджена робота, з поганими людьми. Якщо ти працюєш в айтiшній компанії.

А шахта — це погана робота чи погано налагоджена робота?

Я б не назвав, що це погана робота, ви неправильно зрозуміли моє порівняння. Це складна робота. Я ж не кажу, що вона погана чи ще щось. Варто розглянути моє порівняння з шахтою лише як порівняння з шахтою.

Вам колись прилітало за те, що ви говорите на сцені?

Прилітало. В мене кидали склянкою, в Бресті я виступав. В Білорусі. Там був стендап і на другому поверсі святкували день народження і ще сиділо два тіпа, які просто бухали. Так роблять організатори, вони просто запрошують, вони продають партер, а потім заклад продає ще комусь, хто не буде тебе слухати, що дуже х**ово впливає на атмосферу.

І я почав затикати їм ї**льники і доволі жорстко, і чувак сказав «я зараз кину в тебе склянку», я сказав «кидай», він сказав «зараз я подивлюсь, скільки вона коштує». Я сказав «ти жлоб ї**ний, кидай, я заплачу». Він кинув в мене склянку. Нажали тривожну кнопку, приїхали шість космонавтів білоруських і вивели їх н**уй. В Харкові хотіли дати мені п**ди. 

За що?

Просто там бики й**ані живуть. Ресторан значить «Альтбір». Це просто чорна діра з настрою. Просто х**ня якась. Це підпільний стендап. Я ніколи в житті туди не їздив, але я був у підпільному стендапі. Свят каже, ми їдемо в Харків і ми значить їдемо в Харків в загоні з Настею Дєрзкою і Сергієм Липко. Я виступаю останній.

А у мене на той момент було ще довше волосся і пофарбоване в білий. Виступає Ліпко і сидять чувачкі якісь, щось підп***юють, знаєте, саркастичні підь**бки часом під час виступу. І особливо яскраві вони були на Дєрской. Дєрская щось віджартовувалась. Але я не з тих, хто віджартовується.

Я кажу «чувакі, будь ласка, заваліть є*ла». І щось у нас конфлікт якийсь, вони там щось викрикують, я щось викрикую, поставив їх в тупік, вони не вивозять конфлікт і у мене мікрофон. І в якийсь момент чувак каже: «крашений пі**р». Я кажу «конєчно, я крашений пі**р, виходь на сцену, я буду тебе є**ть».

Всі посміялись, вони замовкли. Я виступив, в кінці до мене підлітає тіп такий: «Мы празднуем тут день рождения, ты испортил нам день рождения, иди извиняйся». Я кажу «іди на**й, я не буду ізвіняться перед тобою». Це ви приходьте і вибачайтесь, і тоді, може, вибачусь я. Кажу «кличте охорону».

Прийшла охорона, і я просто з**ався і пішов собі. Отакі конфлікти бувають. Мені ніколи не прилітало, бо насправді мене проносить просто чи я просто ніякі ідеологічно вразливі верстви, контори не зачіпаю. Або не долітає. Я не знаю. 

А за що до речi прилетіло Єгору?

У Єгора Шатайла буда концепція виступу, виступ був про те, що захисники традиційних цінностей виступають проти гей-пропаганди і маршів рівності і тому подібне. І Єгор побудував свій виступ на тому, що треба захищати традиційну вже сім’ю, бо геїв ох**ть скільки.

А потім він казав, треба заборонити традиційні українські сім’ї, як Маргарет Тетчер заборонила шахти. І робив анонс, що він виступає на ЮБК і що він буде розказувати про те, що треба закрити традиційні сім’ї як шахти. Ці чуваки прочитали, обурились, бо вони захисники значить традиційних цінностей, прийшли і щось там наприскали балончиками і змушували вибачатись. Бидло. 

Це вони на ху**вий жарт образилися, а як би вони образилися на хороший?

Це хороший жарт. Там все смішно. Люди, які реагують на нападки на традиційні цінності, не оцінюють жарти як хороші чи погані, вони оцінюють це як нападки на традиційні цінності. 

Я взагалі просто не розумію, що може спонукати людину, вони можливо просто хайпували на цьому?

Хайпували, конєшно. Однозначно, що це випадковість, але така випадковість, яка виглядає дуже корисною для всіх її учасників. Єгор Шатайло у нас зірка Twitter, рупор захисту ліберальних цінностей і красавчік, україномовний комедіант.

Традиція і порядок діють. Всі в виграші. Ні, ну це найкраще, що може статися з коміком в цій країні: тобі дають по ї**лу, спільнота каже «о, коміку дали по ї**лу», всі решта — «коміку?», ти продаєш квитки. За**ісь. 

Ну я не знаю. Я думаю, що з таких коміків відомих хіба що Луі Сі Кей би погодився приїхати в Україну і отримати пі**и, а не те, що він отримав у Сполучених Штатах.

Ні, ну ми не можем взагалі щось про американців чи росіян щось тут казати. У нас тут свій двіж і з інструментів, які нам доступні, отримання по є**льнику — найкращий. 

Нормальний маркетинг за свої гроші.

Конєшно. 

Стендап — це потужна індустрія, це окрема галузь шоу-бізнеса, багатомільйонна або навіть багатомільярдна. У нас, я так дивлюся, все це капіталізується ну дуже умовно. Чому українські бізнесмени, якісь просто багатії не поспішають інвестувати в український стендап? Ви колись мали з ними взагалі такі от стосунки, з інвесторами?

З інвесторами, чому вони не інвестують, це краще у них запитати. Я мав багато контактів з людьми, які хочуть щось робить, але вони не знають що. Ти їм кажеш «я буду робити так, як я хочу, бо це вже працює», вони кажуть «ні, це працювати не буде, іди на**й». І всьо. Не знаю, у мене все добре. Я не маю потреби і нікуди не спішу, щось пишу, десь виступаю, зали збираю. Це на що питання розраховане?

Не шукайте подвійне дно там, де його немає. 

Ні, я просто хочу відповісти влучно, а не плавати.

Окей. Газпром вливає в російський стендап купу грошей. Чому не вливає СКМ?

Чому не вливає СКМ? Бо СКМ є куди вливати бабло. Україна — це ж СКМ. Вони ж там роблять шоу Братів Шумахерів, там ще хтось. Там є куди качати. Їм є як захищати свої інтереси, окрім як типу комедійним контентом і залученням молодої аудиторії. Це краще у них запитайте. 

Ну це все одна, напевно, якась інформаційна стратегія? Чи не здається вам, що за рахунок оцих молодих опініон-мейкерів, які зараз в стендапі, вони формують порядок денний і планку дозволеного? 

Я вам скажу, я знаю відповідь. Це ти пропонуєш державі взяти на озброєння свої культурні снаряди. А у нас ніхто таку пропозицію не робить, окрім то вже і так в телевізорі, як вважають, ті, хто купляє їх продукт для свого транслювання, це на щось впливає.

Якщо я прийду до когось і скажу, що є я і щось запропоную, навряд СКМ чи хтось з можновладців чи заможних людей дійсно формують інформаційну стратегію чи політику. Це скоріше я можу зайти в їх стратегію і політику і запропонувати деякі корективи. Сказати «я веселий і ах**нний тіп, давайте мені бабки, я буду підвищувати рівень своєї впізнаваності, а потім топить за вас».

Отак це скоріш за все і робиться. Бо в Росії це що? Є там Досмухаметов, є тіпи з Comedy Club Production, і ці чуваки підв’язані до всіх, у кого є бабки і вміють їх повертати. І вони кажуть «ви спочатку нам дайте», потім вернули.

Це як з Кварталом. Ви нам ще дайте а ми продамо, будемо качать якусь повістку. Так, там є ініціатива, там ніхто не шкодує бабла. Бо якщо я прийду і попрошу бабок, наврядчи мені дадуть. Коротше, якщо давати бабки в Україні, то скоріш за все не розраховуючи на те, що вони повернуться.

$readalso[$i]->imageAlt
НОВОСТИ

Северная Корея запустила баллистическую ракету на рекордное за пять лет расстояние

$readalso[$i]->imageAlt
НОВОСТИ

Ирландские рыбаки вынудили РФ перенести морские военные учения

$readalso[$i]->imageAlt
РАЗБОР ПОЛЕТОВ

Cанкции США на случай вторжения в Украину могут полностью разрушить экономику РФ, — NYT

$readalso[$i]->imageAlt
НОВОСТИ

Энергоатом впервые запустил одновременно все 15 энергоблоков АЭС

$readalso[$i]->imageAlt
ИНТЕРВЬЮ

Iсторик Олександр Алфьоров: Ярослав Мудрий очiкував пришестя Христа

$readalso[$i]->imageAlt
РАЗБОР ПОЛЕТОВ

Трехсторонний союз Великобритания-Украина-Польша. Как это будет и что даст

$readalso[$i]->imageAlt
НОВОСТИ

Toyota разрабатывает пассажирский луноход с роботизированной рукой

НОВОСТИ

Во Львовской области перевернулся автобус, пострадали 14 человек

РАЗБОР ПОЛЕТОВ

Сразу два украинских фильма победили на международном кинофестивале Sundance в США

$readalso[$i]->imageAlt
НОВОСТИ

У президента Чехии уничтожили секретный документ о причастности РФ к взрывам оружейных складов во Врбетице

$readalso[$i]->imageAlt
РАЗБОР ПОЛЕТОВ

Американские СМИ сообщают о «напряжении» между США и Украиной, а немецкий Spiegel обратился к властям Германии с призывом разблокировать продажу оружия в Украину