Вiйськова волонтерка Маруся Звіробій: ми вимагаємо, щоб Зеленський нам в очі пояснив, чого саме він злякався

Вiйськова волонтерка Маруся Звіробій: ми вимагаємо, щоб Зеленський нам в очі пояснив, чого саме він злякався

Звіробій заявила, що в неї не існує страху перед званнями та посадами.

У новому випуску програми «Антиподи» на телеканалі «Ісландія» українська волонтерка, контрактниця ЗСУ та громадська діячка Маруся Звіробій розповiла про розведення вiйськ, ставлення до Зеленского та Порошенка, а також свою справу за погрози президенту.

Вам взагалі були властиві якісь суто жіночі захоплення? Ви цікавились модою, скажімо?

В дитинстві. 

Ні, не в дитинстві. Уже в зрілому віці. От як зараз дівчата мають якесь дозвілля, вони одягають підбори, ідуть десь сидять в ресторані.

Фарбуватися. В ресторані не так щоб часто. Але у мене все одно якось був і колектив жіночий. Я якось не дуже любила забагато розмов. Я не люблю, коли багато розмовляють. Тому передачі, де це треба ходити, теревенити, я так не люблю. Мені треба, щоб була якась справа. Якщо ти якусь справу робиш і розмовляєш, оце баланс у всесвіті. Тому я якщо відходжу від справи, я не можу просто довго ходити і балакати. Це якась дурня.

А ви матюкаєтесь в житті?

Так, періодично, як всі.

Яке ваше улюблене лайливе слово?

Йопта.

Яке?

Йопта. Якщо зі знайомими або діти можуть буть поруч, то я ж фільтрую. Але загалом мене мало що дратує у звичайному житті. Це мене треба серйозно видраконити. Ще є нюанс, коли це вимушено було. Два варіанти по вимушеності використання ненормативної лексики. Перший варіант — в армії, другий варіант — Зеленський.

А чому вимушено?

Два роки я керівник добровольчого полігону. І з них рік я командир добровольчого батальйону, добровольчий рух — там же ніхто нікому не платить, там просто організовуєш. Там всі забезпечують один одного. Це наче система монастиря, на добровільних початках. І мені не доводилось примушувати людей щось робити.

Навпаки, люди приїздять з якимись пропозиціями. Ті приїздять: ми дров привезем. Ті приїздять: ми баню побудуєм. І так якось розбудовувались. А потім приходжу на контракт в армію, і частина мого колективу, інструкторів, це були служиві хлопці, які в армії все зрозуміли, як треба служить, щоб собі не в напряг.

І коли задачі ставиш, от у мене було кілька таких людей, старшина такий був і сержант один. Задачі ставиш, і я вже бачу на лобі такий біжучій рядок у людини. Перше, він знає вже, як зашариться, і друге, він вже знає, на кого стрілки перевести, щоб цього не робить. Вони так мене вкурвили. Я ставлю задачі, через тиждень виявляється, що задача не виконана. Якось мене так дістали, десь через місяць такого.

Ти ж пояснюєш людям, це командна робота. В армії ж взагалі все не так, як в бізнесі. В бізнесі на результат, а в армії там броунівський рух просто. Головне, видимість цього руху. І десь за місяць збираю нараду. Я вкрила всіх так, наче це треба сьогодні на позавчора. Тижневий обсяг роботи було виконано за два дні. Тобто так ми розуміємо, так? По хорошому ми не розуміємо. Окей.

І я просто досить жорстко вже стала спілкуватися з людьми, тому що в мене було абсолютно неприйнятно, щоб ми, наприклад, затягнули терміни випуску бійців, або щоб вони не склали іспити чи заліки, або ще щось. Це ж все буде впливати. Тому досить жорстко з 2016 року можу так поспілкуватись. Це коли тебе не розуміють. Коли мова Гомера не зайде. І те саме було якраз про Золоте. Під час відведення військ.

Я, по-перше, була перед Зеленським в Золотому. І з «азовцями» тими самими зустрічалась. А ще зустрічалась з місцевими бабусями. Не тими, які в кадрі у нього були, коли вони на камеру розповідали: «Відведіть війська, Володимиру Олександровичу». А з тими, які там жили. І вони казали абсолютно вірно, єдине вірно: «Так ми не знаємо, як треба». Які питання взагалі до бабусь. Хто з вас верховний головнокомандувач?

І вони казали: «Нам головне, щоб по нам не стріляли. Якщо для цього треба, щоб всі розійшлись, ну розходьтесь. Якщо треба не відходити, не відходьте». Людям просто треба було, щоб по них не стріляли.

Так скрізь, по всій лінії розмежування.

Так, але роботу було зроблено. Те, що та сторона не відійде, так всі ми знали, що вона не відійде. Хто на війні був, всі знали, що вона не відійде. Нахамити азовцям, прям там, показати, який крутий ти хлопець. Слухай, ну не тобі з чотирма відкосами, який не воював, показувати свою крутість на ветеранах.

Ті його дії, по-перше, злочинні були для держави, на моє переконання, зараз там ГРАДи стоять. І зараз позиції, з яких він відійшов, зайняті ворогом. Яким чином ти будеш повертати? Оцей брєд абсолютний, коли казали, ну якщо що, ми повернемся. Як ти повернешся? Повернись тепер.

Вже стоять там ГРАДи?

Так. Це ж останні були повідомлення, що в районі Золотого підтягували туди, коли Путін почав підтягувати зараз всі свої сили, от туди почали підтягувати ГРАДи. І він не повернеться зараз на ті позиції. Щоб туди повернутися, він покладе багато людей. Я йому по-армійські пояснила, чим він є, якщо він прийме рішення відвести війська з Золотого.

Окрім того, хамити ветеранам, розумієш, це нахамити нам всім. Ти хто такий взагалі? Де ми тебе бачили під час війни взагалі? Ти ржав з повістки у 2014 році на камеру. До цього скандалу, пам’ятаєш, він штовхав Полторака, на відосі було. Він з ким-то розмовляв, Полторак — міністр оборони тоді ще, і він його тупо так бере, відпихає руками.

Був такий відос. Я не розумію, що там сталось. Там були різні версії.

«Позвонітє Баканову по поводу етого чорта». Він хамовито вів себе. Потім йому напхали нормально після нашого замєса. І після нашого замєса він вже нікому не хамить. Вони задіяли зовсім іншу тактику. Він тепер у нас простачок. Щоб його всі жаліли. Це, до речi, хороша тактика, тому що народ український хвореньких і недолугих завжди жалів.

І тепер всі розказують, що таке нещасне, його всі підставляють. Це величезний брехун, покидьок, і він ще багато тут натворить, і ми будемо ще довго розгрібати після нього.

Сталася ситуація в Золотому. Всі як би притомні люди були проти розведення військ. Я сказав «розведення», насправді це інша семантика на Донбасі. На Донбасі «развести» — це дещо інше означає. Ви кажете, що він не мав морального права так розмовляти з ветеранами . Що саме вас вкурвило? Те, що «42 года, не лох»?

Так точно. Навіть от не цей момент. Диви, командир, в принципі, він може бути хороший, поганий, будь-який. Командир може посваритися з особовим складом. Таке в нас кругом. Він, як командир, може посваритися там на місці з хлопцями.

Питання: чому ми це побачили всі? Там були тільки його журналісти і тільки його камери. Навіщо це показали всій країні? Щоб що? Для мене це було очевидно: він вирішив зрисуватись перед усіма, на ветеранах показав, хто тут головний.

Наскільки я пам’ятаю, там з початку виклали відео коротке, а потім вже виклали повне відео.

Ні, чекай. Він же туди поїхав зробити цілий сюжет. Це ж сюжет з тими бабусями, з цими азовцями, і воно все викладалося у форматі підготовки до відведення військ. Воно все з початку виклалось. Потім на цей шмат зреагували всі, вся країна зреагувала.

Редактор мій стверджує, що з початку «Азов» виклав відео.

Добре, відео виклав «Азов», а тому це потім виклали всі?

Не має значення насправді, це єдине що ремарка на те, що поїхали його камери, його канали і таке інше. Добре. Ситуація з «Азовом». Така сама ситуація трішечки раніше, десь за рік до того, сталась з тим самим «Азовом», але з іншими військовослужбовцями «Азова», які не привітали Порошенка.

Це якраз було після скандалу зі Свинарчуками. І вони його не привітали як головнокомандувача. Це нормально?

Як він зреагував?

Порошенко? Ніяк. Проковтнув.

Отак мав і Володимир Олександрович зробити. Хоча вони з ним розмовляли на Ви. Вони йому не хамили. Це була звичайна розмова. Більше того, вони за нього голосували. Тому що «Азов» не є прихильником Порошенка і вже дуже давно. Він фактично розмовляв зі своїми виборцями. Він хамив мало того що ветеранам, він власним виборцям хамив.

Тобто це була реакція на тон, який дозволив собі Зеленський конкретній людині.

Це була реакція на те, що він на цьому піариться, що він це показує по всім своїм телеканалам. Він це оприлюднює. «Азов» би так це не розкрутив. Але всі ці матеріали разом з бабусями. Це ж одночасно потрапила інформація з «Азовом», з бабусями, це один фактично сюжет.

Бабусі, які репетують «відводьте війська». Там не бачили бабусь, а це що за бабусі? А вже за кілька днів знайшли тих бабусь, які фотографувалися поряд з Захарченком. Що це? Це брехня. Там забагато брехні, забагато маніпуляцій. Окрім того, маніпуляції ще на ветеранах. Нам було неприємно з Софією. Мені особливо.

Якщо ми вже перейшли до критики влади, то ви можете назвати топ-3 прорахунки цієї влади?

Так в них кожен день пр**об. Вони створюють хаос в країні. У нас країна переповнена внутрішніми скандалами, створеними навмисне.

Наприклад.

Та будь які. Від «сосен корабельних» до їхнього особового складу тої «зеленої сили», монобільшості. Звільнили там кого? Хтось там ґвалтував когось, той повій викликав.

Він мажоритарник, наскільки я пам’ятаю, як його звільниш?

Йому зробив зауваження Зеленський?

Я не знаю.

Це його особовий склад. Робить зауваження Гордон: «Да что вы себе позволяете». На кого це він кричав, на Тищенка? «Вы подводите моего президента». Оце створення картинки, царь гарний, а бояре погані. Це взагалі якась путінська схема. От Путін на початку теж отакий простачок, хоче гарно для країни. А цей буксанув, йому по капелюху надавали одразу всі, оці його агресивні якісь випади.

Давай подивимось відео, яке ми знайшли в Facebook й воно трохи дивне. Це відео користувача Владислава Теремчука, і він стверджує, що на відео ти у 2015 році. В мене питання, це ти?

В 2014 році. В 2015 році я вже народила дитину, в мене волосся було отаке. Це відео 2014 року. Це після Майдану. Це тільки початок війни. І це отака фішка, коли ми намагались з донбаськими про щось говорити. Це десь середина літа чи початок літа це відео. Коли на мене був пресинг інформаційний, тоді й його кинули.

Це вже було після Іловайську?

Це було після Майдану. В мене вчора грохнули сторінку, може десь найду, у мене є фото якраз початку літа, де я отак виглядаю. По-перше, це шмат відео, повне відео там ще в метро Резніченко був, ще два бійцi вже з Донбасу брали участь. Це якийсь журналіст запропонував нам звернутись до жителів Донбасу, звернутися російською, бо не говорила російською вже, я на Майдані всьо, зашилась, і звернутись, пояснити, що ми їм не вороги.

Це взагалі була риторика і на Майдані теж. Пам’ятаєш, величезний плакат на Майдані висів, там було написано «Поймите, нас задолбало». На нас же тоді атака росіян почалася, оті перші боти, з якими ми тоді масово познайомилися в інтернеті, це були оті перші фейки про страчених хлопчиків, оце все, чим засипається наш інформаційний простір, і ми намагалися людям з Донбасу ще щось пояснити.

У 2015 вже ніхто нікому нічого не пояснював. Якщо ми ще могли звертатися до них на початку війни, тому що ми переживали за те, що вони вірять в усі ці фейки. І в повному відео, найди повне відео ще подивись, там були питання до нас усіх фігурантів, як ми ставимось до фашизму, наприклад. І ми всі, і бійці, яких знімали, брали інтерв’ю і Резніченко, і я, ми казали, що, звичайно, негативно.

В 2015 році Резніченко сказав, що негативно ставився до фашизму?

Так. Резніченко вже служив у 2014 році.

Він тоді просто був такий ультраправий, це він потім став ЛГБТ-активістом.

Ультраправий ще не означає, що він фашист.

Я розумію, просто ж він розумна людина, освічена людина.

В такому самому варіанті, така сама зачіска, з цією самою футболкою, в цей самий час, я даю ще одне інтерв’ю в себе на полігоні. Це вже був Марусін полігон.

Слухай, тобі не здається, що все одно ти якось дублюєш ті наративи, які з того боку лунали: «Кто-то сверху», «Украинской власти не доверяют».

Так. Більша частина людей, вони в цьому досі і залишились.

А ти щиро була впевнена, що українській владі не довіряють? Вже ж і президента обрали.

Почекай. Ми мали, по-перше, цьому доказ. Тому що в СБУ, в МВС, особливо в збройних силах України згадай скільки історій хлопців були. Коли тобі в генштабі надають маршрут для проведення спецоперації, і ти в такий-то час, там прописано, де ти маєш бути, тебе вже буде чекати засідка. Це було дуже часто.

Так це СБУ. Ти кажеш «українській владі не довіряють».

Тому і не довіряли. Чому приїздили до мене взагалі, взагалі чому полігон організувався, Тому що в збройних силах, якщо хороша підготовка військова, це виключно ініціатива нормального командира на місці. Системно була слабка підготовка, і хлопці дуже часто самі шукали, де знайти військову підготовку для себе, перш ніж вони підуть служити. І саме тому до нас їхали тисячі людей.

Марусь, от дивись, вже було Зеленопілля, вже розстріли Луганського прикордонного, Луганський аеропорт.

Там, де я даю це інтерв’ю, ще нічого не було.

Зеленопілля було, здається, в травні. Я до того, що ти у відео кажеш, що хтось зверху посварився, нам треба домовлятися.

Я щиро вірила в те, що я говорила. Коли йдеш на контракт, починаєш бачити все трошки інакше. Якби я лишилася там, на тому місці, на тому полігоні, але окрім того, дожила до сьогоднішнього року, і мені тепер взагалі є з чим порівнювати ту владу, яка нам здавалася зрадницькою, і цю владу. Ти розумієш, скільки людей в мене вчились стріляти на полігоні? Хто мені дасть зараз, ти шо. Це ж стаття за тероризм.

В тебе є УБД?

Так.

Ти брала участь в боях?

Не зовсім. В мене були свої завдання. Це типу як медики або аеророзвідка. В мене задача забезпечення завжди. Але це ротація на передовій теж. На рівних умовах абсолютно, розвезення хлопців по бойових позиціях.

Ти стріляла по ворогу?

Ні, це не моя задача.

Твої кримінальні справи зараз в якому стані? Коли ти була востаннє у ДБР, коли тебе викликали?

В ДБР вже закінчили. ДБР вже змахнув піт і відхрестився від мене і передав справу в суд, зараз суди ідуть. І вони будуть йти. Ось наступний 20 травня у Львові.

Що тобі інкримінується в сухому залишку?

В сухому залишку вони прибрали дві статті. Це стаття за повалення конституційного ладу і ще якась. Залишили погрози президенту. І ми тепер просимо, щоб він прийшов і пояснив, чого саме він злякався. В чому нюанс справи, яку він відкрив, жоден президент, по-перше, не підпишеться потерпілим. Він підписався потерпілим. Там написано: Зеленський Володимир Олександрович і піпис Володимира Олександровича.

Вище цілий текст про те, що дві жінки, йому не знайомих, погрожували, він вважає це погрозами, він потерпів. Це лист, який в нашій справі судовій знаходиться. Він оприлюднений навіть. Окрім того, якихось ще навіжених бабусь пару штук: ми бачили по інтернету, що погрожують нашому президенту, і втратили свідомість. І накатали на нас заяви.

Ми вимагаємо зараз, щоб це непорозуміння нам в очі пояснило, чого саме він злякався в цьому відео. Чому він злякався? Чи в нього всі вдома взагалі, боятися стрімів в інтернеті. В нас були обшуки, не знайшли нічого такого, чим я могла би його підірвати, там же про підрив йшлося. Зброю вилучили і віддали вже. До зброї ніяких питань вже немає.

Не хоче приходити на суди. Чого ти не хочеш? Ну давай, пацан сказав, давай доводь справу до кінця. Ми просим подивиться на це сущєство, нехай воно в очі скаже нам, чому злякалось.

А ти от взагалі як вважаєш, це нормальна тональність до будь-якого президента так звертатись?

У мене не існує страху перед званнями, посадами.

Абсолютно я ці авторитети взагалі не бачу, не помічаю. Але от люди кажуть, що у нас є інститути, які ми мусимо поважати.

Ти не повіриш, але я коли сюди їхала, я чомусь думала, що тобі буду саме на це питання відповідати. Я вважаю, що всі українці мають право триндіть, що хочуть. А інститут президентства може знівелювати тільки сам президент своїми справами. Поїхати кудись зганьбити країну може. Знівелювати авторитет цього інституту.

Десь домовлятися, шукати мир в очах Путіна теж нівелює авторитет країни, на яку Путін напав. От такі дурнуваті кроки, вони і нівелюють інститут президентства. І що, це українцям мовчки терпіти все, що воно творить з цією державою? Я не вважаю, що вони мають терпіти мовчки.

Ти ж розумієш, що у різних українців різне сприйняття факапів президента. Були питання, пов’язані зі Свинарчуками, скажімо, з цим кейсом. Були, як і «Азов» артикулював на фронті Порошенку тоді. І тоді, я пам’ятаю, той самий Юра Бірюков, вони казали, що це неподобство, так неможна, це верховний головнокомандувач і таке інше.

Слухай, це ж питання до Бірюкова. А ти питаєш мене.

Ні. Я тобі кажу, «Азов» нормально вчинив, якщо вони вважали, що президент причетний до корупції, вони мали право так вчинити?

Як?

Ну як вони, ну просто забити на нього хєр, коли він прийшов до них.

Слухай, це їхнє. Кожен робе, що хоче, у нас в країні. Наскільки я пам’ятаю, азовці воювали при Порошенку. І навіть якщо йому не подобалась їхня поведінка, вони були на фронті, і в них була можливість і полк ростити, і воювати, існувати добробатом. Так само показувати це все, розумієш.

Вони не на фронті, вони зараз не воюють?

Я зараз не знаю.

Просто Білецький був у мене, він казав, що на фронті.

Ну, частина з них точно на фронті. Але воно не так позиціонується. Добровольчий рух взагалі кричав, він змушував з собою рахуватися, його зазначав Порошенко. З початку у нього були «цинічні бандери». Він все одно з нами працював. Ми могли сваритися, ми могли не вітатися, ми його критикували, але ми всі були на фронті, розумієш.

А зараз це чмо зелене, воно не є по наш бік барикад. І воно постійно показує, його прокурори про це постійно говорять нам. Вони ж говорять не тільки суду чи обвинуваченим. Вони ж всій країні говорять про своє ставлення.

І це почав Зеленський, коли він ото поїхав, нахамив і оприлюднив це відео, от він і дав зрозуміти, хто будуть в цій країні, оці качаючі права якісь азовці. Качаючі права азовці, які за тебе топили, за тебе. Проти Порошенка вони топили. Ну це таке дурне, що просто на голову не налазить.

$readalso[$i]->imageAlt
НОВОСТИ

Северная Корея запустила баллистическую ракету на рекордное за пять лет расстояние

$readalso[$i]->imageAlt
НОВОСТИ

Ирландские рыбаки вынудили РФ перенести морские военные учения

$readalso[$i]->imageAlt
РАЗБОР ПОЛЕТОВ

Cанкции США на случай вторжения в Украину могут полностью разрушить экономику РФ, — NYT

$readalso[$i]->imageAlt
НОВОСТИ

Энергоатом впервые запустил одновременно все 15 энергоблоков АЭС

$readalso[$i]->imageAlt
ИНТЕРВЬЮ

Iсторик Олександр Алфьоров: Ярослав Мудрий очiкував пришестя Христа

$readalso[$i]->imageAlt
РАЗБОР ПОЛЕТОВ

Трехсторонний союз Великобритания-Украина-Польша. Как это будет и что даст

$readalso[$i]->imageAlt
НОВОСТИ

Toyota разрабатывает пассажирский луноход с роботизированной рукой

НОВОСТИ

Во Львовской области перевернулся автобус, пострадали 14 человек

РАЗБОР ПОЛЕТОВ

Сразу два украинских фильма победили на международном кинофестивале Sundance в США

$readalso[$i]->imageAlt
НОВОСТИ

У президента Чехии уничтожили секретный документ о причастности РФ к взрывам оружейных складов во Врбетице

$readalso[$i]->imageAlt
РАЗБОР ПОЛЕТОВ

Американские СМИ сообщают о «напряжении» между США и Украиной, а немецкий Spiegel обратился к властям Германии с призывом разблокировать продажу оружия в Украину